Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nehodí se vám dárek? Přinášíme návod jak ho bez problémů vrátit

Ekonomika

  10:48
PRAHA - Nesedí vám vánoční dárek? Dostali jste knížku, kterou jste už četli nebo svetr, do kterého byste se vešli dvakrát? Pokud byly tyto ne zrovna úspěšné dárky koupené přes internet, máte podle zákona lhůtu 14 dní na to je vrátit bez udání důvodu. Přinášíme vám návod jak snadno, rychle a bez chyb odstoupit od kupní smlouvy na zboží zakoupené přes internet.

Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší. foto: Shutterstock

Návod na vracení dárku koupeného "na dálku", tedy prostřednictvím telefonu, internetu nebo zásilkového prodeje spolu s vzorovým dopisem zveřejnil na svých webových stránkách časopis TEST

Jak na to?
U zboží, které si při nákupu nemůžete vyzkloušet, máte právo odstoupit od kupní smlouvy bez udání důvodu, a to do 14 dnů od převzetí zboží.

Počítá s tím § 53 občanského zákoníku, ale i zde existují výjimky. "Audio a video nahrávky nebo počítačové programy lze vrátit pouze v nepoškozeném originálním obalu. Vrátit nelze zboží, které bylo upraveno na míru, potraviny, periodika a některé další produkty," vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Nevhodný dárek o Vánocích nepotěší.

Které zboží se dá vrátit?
Odstoupení se týká takzvaných distančních smluv, při nichž se strany osobně nesetkají, uzavírají ji na dálku, například elektronickou cestou nebo v zásilkovém obchodě.

Ze zákona lze od distančních smluv (takových, kdy se strany osobně nesetkají a uzavírají ji na dálku) odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoli sankce do 14 dnů od převzetí zboží (služby).

V případě, že prodávající nesplnil svou informační povinnost a nepředal informace, uvedené v zákoně, prodlužuje se lhůta k odstoupení na 3 měsíce. Pokud v jejím období dodavatel informace doplní na zákonnou míru, končí tato lhůta a začíná běžet nová čtrnáctidenní lhůta.

Jak by měl dopis vypadat?  Zdroj: www.dtest.cz

Moje jméno

Moje ulice

Moje PSČ a adresa

Můj telefon

Můj e-mail

Jméno prodávajícího

Ulice prodávajícího

PSČ a adresa prodávajícíhoV ............... dne ....................

Věc: Odstoupení od kupní smlouvy

Vážení,
uzavřela jsem s Vámi 13.5.2009 kupní smlouvu po internetu na televizor KANYO, jAP 200 za 10 000 Kč. Televizor mi přišel včera. Protože barva televizoru neodpovídá mým představám vytvořeným na základě malých obrázků ve Vašem e-shopu, odstupuji od smlouvy. Požaduji, abyste mi do 30 dní vrátili zaplacených 10 000,- Kč na mou adresu nebo na účet č..............................

S pozdravem

..............................................

(vlastnoruční podpis)

Přílohy:

Kopie kupního dokladu

Aktuální verzi vzorového dopisu naleznete ZDECo s vyplněným vzorem?
Sdělení, že odstupujete od kupní smlouvy nemusíte prodávajícímu posílat poštou, ale stačí e-mailem. V případě smluv uzavřených přes internet totiž obecně platí, že úkon zrušující původní úkon musí dodržet stejnou formu. Písemná forma je však v případě jakýchkoliv problémů průkaznější. Nakoupenou věc pak musíte samozřejmě ještě fyzicky vrátit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!