Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejhůř v Česku platí Hruška nebo Albert, u Microsoftu je průměr 163 tisíc

Ekonomika

  10:32
PRAHA - Nejvyšších platů dosahují v Česku zaměstnanci poradenských, auditorských a softwarových firem, průměrná hrubá měsíční mzda u nich může přesáhnout 100 000 měsíčně. Nejhůře placeni jsou naopak pracovníci obchodních řetězců jako Hruška nebo Albert.
V supermarketu (ilustrační foto)

V supermarketu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V potravinářských řetězcích mnohdy nepřesáhne průměrná hrubá mzda 20 000, jen o něco málo lépe jsou na tom montážní závody nebo potravinářské a chemické firmy Agrofertu. Informaci přinesl Ekonom.

Z účetních uzávěrek dvou set největších společností v Česku vyplývá, že na nejvyšší příčku se dostal Microsoft, který zaměstnává skoro 200 osob s průměrným platem přes 163 000 korun měsíčně. Na druhé příčce se umístila česká pobočka IBM se 151 000 korunami a jako třetí skončila poradenská firma McKinsey & Company Prague se 137 000. Z výpočtu průměru byli vynecháni TOP manažeři.

K TÉMATU:

Hlavní český výrobce elektřiny ČEZ platí zaměstnancům v průměru 60 000, tři největší mobilní operátoři - O2, T-Mobile a Vodafone - o deset tisíc méně. Podobné mzdy mají i zaměstnanci velkých bank.

Naopak nejhůře dopadli zaměstnanci obchodních řetězců. Podle údajů z uzávěrek pobírají zaměstnanci Hrušky v průměru jen 13 337 korun. O něco lépe na tom byli pracovníci Sparu, který v Česku příští rok definitivě skončí poté, co jeho síť obchodů odkoupil Ahold. Ve Sparu vychází průměrný plat na 17389, v Aholdu, který se umsítil hned za ním, na 18 356.