Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší soud vyhověl dovolání ČEZ ve sporu o 30 milionů. Kennial chce peníze za byty v Písnici vrátit

Právo

  9:45
Brno - Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání společnosti ČEZ ve sporu o 30 milionů korun, souvisejícím s prodejem více než 700 bytů v Praze-Písnici. Peníze chce vrátit společnost Kennial, která plánovala byty koupit, uspěla ve veřejné soutěži a 30 milionů složila jako takzvanou jistotu, nakonec ale od koupě ustoupila. Spor o peníze bude znovu řešit Městský soudu v Praze.

Firma Kennial, která patřila do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od transakce za 1,3 miliardy ustoupila kvůli podané určovací žalobě nájemníků. Pokládala ji za právní vadu a podstatnou změnu oproti původně smluveným podmínkám transakce. ČEZ si ale 30 milionů započetl jako smluvní pokutu.

Spor o peníze řešil nejprve Obvodní soud pro Prahu 4. Žalobu firmy Kennial zamítl. Firma ale uspěla s odvoláním k Městskému soudu v Praze, podle kterého měl ČEZ peníze vrátit. Nyní zase ČEZ uspěl u Nejvyššího soudu a spor bude pokračovat u městského soudu.

Podle nejvyšší instance by měl městský soud znovu zvážit, zda podání určovací 

Byty ČEZ v Písnici získá firma Kennial miliardáře Krúpy za 1,305 miliardy

žaloby nájemníky představuje tak zásadní změnu okolností, na základě které lze stornovat transakci a nepodepsat dohodnutou kupní smlouvu.

„Pokud odvolací soud věc takto nehodnotil, je jím provedené právní posouzení věci neúplné, a tudíž nesprávné,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Byty nakonec získala skupina CIB Group. V tendru skončila druhá za firmou Kennial. Mnozí nájemníci s prodejem nesouhlasili, vadilo jim to, že ČEZ nenabídl byty k odprodeji přímo jim.

Autor: