Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

LÉKO: Byty v OKD versus byty v Písnici. Dvojí metr pokrytce

Petr Dolínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Dolínek. | foto: Petr HejnaMAFRA

Koncem ledna se mladý socialistický náměstek pražské primátorky pro dopravu a evropské fondy Petr Dolínek, který patří mezi politiky, co nemají ani vizi, ani výsledky, rozhodl, že na sebe pořádně upozorní. Téma, které si vybral, mu sice vzhledem ke vzdělání (filozofická fakulta) ani funkci vůbec nesedí, přesto do toho šel.

Jeho odvážné rozhodnutí bychom mohli omluvit snad jen mladickou nerozvážností a neukojenými ambicemi politika, který se už ve čtrnácti letech stal členem Mladých sociálních demokratů.

Poslední lednový den vydal tiskovou zprávu se silným titulkem: Postup okolo privatizace bytů ČEZ na Písnici je skandální! Byty podle něj byly prodány za poloviční cenu. „Nejen že je celý obchod ekonomicky nevýhodný, ale ČEZ navíc tímto způsobem obešel nájemníky. Tisíce lidských osudů byly prodány za miliardu korun finančnímu žralokovi (Pavlu Krúpovi – pozn. red.), který určitě nebude chtít nic jiného, než vydělat desítky procent na komerčním prodeji bytů,“ uvedl Dolínek. Ve stejný den písemně oslovil všechny členy vlády a podnik ČEZ s cílem dosáhnout přehodnocení prodeje bytů. Jenže v dopise už z nějakého důvodu neuvedl svůj klíčový argument z tiskové zprávy, že byty byly prodány za poloviční cenu.

ČEZ záhy odpověděl, podrobně a zejména s trpělivostí psychiatra vyvrátil všechny Dolínkovy obavy: veřejná soutěž probíhala sedmměsíců a byla maximálně transparentní, všichni soutěžící (bylo jich pět) měli stejné podmínky, byla vybrána nejvhodnější nabídka, hlavní město Praha a dotčená městská část nabídku na koupi nepodaly, přestože na akvizici by dostaly bezúročnou půjčku, práva nájemců zůstávají zachována i po změně vlastníka a jsou dostatečně chráněna právními předpisy a podobně.

Dlouhé řadě vysvětlování není důvod nevěřit, jelikož vedení politicky ostře sledovaného podniku si už nějaký čas dává velký pozor, aby se ČEZ nestal terčem útoků, kterým ještě nedávno čelil kvůli nevýhodným a neprůhledným prodejům majetku a pochybným investicím zejména v zahraničí. Bytový fond v Praze-Písnici, čítající 739 bytů, společnost ČEZ prodala za 1,305 miliardy korun firmě Kennial, která podala nejvyšší nabídku. Jeden byt byl prodán zhruba za 1,8 milionu korun.

„V minulosti obdobné odkupy bytů proběhly a vždy se podařilo získat tržní cenu, která byla přijatelná pro obě strany,“ argumentuje Dolínek. Opravdu?

Dolínkovi je sice jen 35 let, členem ČSSD je však od roku 1999, takže si nemůže nevzpomenout, jak jeho dnešní stranický šéf Bohuslav Sobotka v roce 2004 v roli ministra financí v rámci privatizace OKD velkoryse předal na 44 tisíc bytů novému vlastníkovi dolů v podstatě zadarmo. Byty OKD byly sice oceněny znaleckým posudkem paušálně na částku 40 tisíc korun za byt, avšak další obrovské majetky (například 1200 bytů OKD na Kladensku, rozsáhlé nebytové prostory, hotely, komerční nemovitosti, velké pozemky a tisíce hektarů často v lukrativních zónách) znalci neocenili vůbec, odhadli jen tři z 32 dceřiných společností.

Americký miliardář českého původu žijící ve Švýcarsku Zdeněk Bakala, který z OKD nejdříve vysál mnoho desítek miliard korun a pak doly nechal zbankrotovat, byty prodal. Nejdříve si je ale dal řádně ocenit. Vyšla mu cena více než 26 miliard korun! Byty dnes vlastní lucemburská firma s nedohledatelnými skutečnými vlastníky. Co kdyby se je Dolínek vydal hledat?

A tipněte si, kolikrát kritizoval Dolínek onen prodej na 44 tisíc bytů OKD za 0 korun! No, nikdy! Ale když polostátní firma ČEZ v čisté soutěži prodá 739 bytů za 1,305 miliardy, tak to má za skandál.

Tipněte si, kolikrát kritizoval Petr Dolínek onen prodej téměř 44 tisíc bytů OKD za 0 korun! No, nikdy!

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....