3. února 2017 14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omezte jízdu autem, žádá řidiče Praha. Magistrát brojí proti smogu

Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vyhlásil smogovou situaci pro... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vyhlásil smogovou situaci pro... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Pražský magistrát žádá řidiče, aby kvůli smogu omezili jízdy autem. Zvláštní opatření jako MHD zdarma či omezení dopravy Praha nechystá. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ve čtvrtek vyhlásili smogovou situaci. Podle jejich předpovědi by se měla situace v sobotu zlepšit.

V neděli by o aktuální situaci měli jednat pražští radní. Smog trápil Prahu již před zhruba dvěma týdny, kdy platila několik dní i takzvaná smogová regulace.

„Magistrát žádá řidiče, aby pokud možno omezili jízdu automobilem a k dopravě využili přednostně městskou či meziměstskou dopravu. Stav ovzduší sledujeme a průběžně vyhodnocujeme,“ řekl Hofman. Největším znečišťovatelem ovzduší v Praze je doprava.

„Podle informací ČHMÚ by se ovzduší mělo zlepšit a smogová situace zítra (sobota) skončit. Na základě příznivé prognózy ale žádná zvláštní opatření zatím nechystáme,“ dodal Hofman.

Smogovou situaci vyhlásili meteorologové ve čtvrtek 2. února v ranních hodinách. Praha tehdy zvažovala zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustila. Kromě toho může magistrát omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha neuvažovala.

Podle portálu ČHMÚ byla v pátek po 14:00 nejhorší situace na měřicí stanici ve Vršovicích, kde meteorologové označili kvalitu ovzduší pátým stupněm ze šesti, tedy jako špatnou. Čtyřkou, tedy jako vyhovující, označili stav na Smíchově a v Kobylisích a trojkou, uspokojivá, v Legerově, Riegrových sadech a Vysočanech. Nejlepší známku, tedy dvojku, dostaly Karlín a Stodůlky.

O víkendu by mělo o smogu jednat vedení města. „V neděli se spojí náměstek primátorky Petr Dolínek a radní Jana Plamínková s operačním střediskem a ČHMÚ, aby vyhodnotili aktuální stav a vývoj do dalšího týdne,“ řekl Hofman.

Praha kvůli smogu zřídila na svém portálu praha.eu zvláštní sekci ke smogové situaci, ve které uvádí všechny dostupné informace. Při smogové situaci doporučují odborníci zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení se týká zejména osob s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starších lidí a malých dětí.

ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz