Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Ministr kvůli zdražení nechá prověřit marže obchodníků i výrobců

Ekonomika

  11:40
Ceny potravin v posledních týdnech nadále rostou. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula v pátek ohlásil vládní rozhodnutí, podle kterého se vytvoří meziresortní pracovní skupina, která se bude situací zabývat a případně navrhne legislativní změny.

První zasedání skupiny bude za necelých 14 dní, sejdou se v ní odborníci z ministerstev financí, průmyslu a obchodu, Národní ekonomické rady vlády ČR a Úřadu vlády ČR.

Podle ministra navyšují hlavně obchodníci, ale v některých případech „i ti ostatní“. Před necelýma dvěma týdny ohlásil ministr, že dal podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a České obchodní inspekci kvůli skokovému navýšení cen cukru a kvůli tomu, že jeden z obchodních řetězců prodával zboží ve slevě, ačkoliv stál stejně jako v ostatních řetězcích.

ÚOHS ale už o týden dříve uvedl, že sám povede šetření ohledně několika komodit. Následně předseda úřadu Petr Mlsna sdělil, že by se mělo řešit kuřecí maso, cukr, máslo, mléko a vejce, úřad chce výsledky zveřejnit do konce dubna

Zatímco v ČR za několik týdnů zasedne pracovní skupina, ve Francii se dohodla v tomto týdnu vláda se zástupci obchodu, tamní řetězce souhlasily, že budou čtvrt roku nabízet vybrané zboží za co „nejnižší možné ceny“. Francouzská vláda původně chtěla vytvořit pro výběr zboží jednotný mechanismus, řetězce si nakonec budou moci samy vybrat, které zboží budou za nízké ceny prodávat.

Vytvoření pracovní skupiny v ČR je také tlakem na kontrolní orgány, aby se situaci více věnovaly.

Řetězce obviňují dodavatele

Za pokračujícím zdražováním potravin v maloobchodě podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu a poradce ministra průmyslu Tomáše Prouzy nestojí maloobchodní řetězce, ale zneužívání inflace a dominantního postavení ze strany dodavatelů.

Ministr požádal spotřebitele, aby případné nešvary ohledně nekalého chování hlásili na ministerstvo na podnetypotraviny@mze.cz. Už nyní podle ministra přišly desítky podnětů, které stát řeší. Lidé často informují mimo jiné o „kvazislevách“.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala naopak ceny potravin neurčují zemědělci, ale řetězce. „Máme jasná data, že od nás nedošlo ani k promítnutí vyšších nákladů,“ podotkl. Zároveň uvedl, že nejvíce narostly náklady potravinářským firmám, tedy zpracovatelům. „Hlavním viníkem drahých potravin jsou zvýšené náklady, kterým čelí všechny články dodavatelsko-odběratelské vertikály. V zemědělské prvovýrobě se zvyšují v meziročním srovnání o desítky až stovky procent náklady na energie a pohonné hmoty, průmyslová hnojiva, krmné směsi pro hospodářská zvířata, mzdy nebo pachtovné,“ řekl prezident.

Výrazný růst cen je obzvlášť u zeleniny. Růst cen paprik, rajčat či salátových okurek, který nabral na začátku letošního roku výrazné tempo, souvisí podle Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM) se situací na celoevropském trhu. Ten se potýká s menšími zásobami z loňské sklizně i omezenou produkcí čerstvé zeleniny ze skleníků. Částečně vzrostly i náklady na pěstování a skladování zeleniny.

Autor: