Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německé letadlo se mělo jmenovat Stalingrad. Lufthansa včas zakročila

Ekonomika

  12:21
MOSKVA - Jako oběť ruských blogerů se prý mohou cítit německé aerolinky Lufthansa. Do internetové soutěže Lufthansy o pojmenování nového obřího letounu Airbus A-380 se na výzvy blogerů zapojilo tolik Rusů, že zakrátko s přehledem vedl název "Stalingrad".
Letadlo společnosti Lufthansa - ilustrační foto

Letadlo společnosti Lufthansa - ilustrační foto foto: www.airwaysmag.com

Aerolinkám podle dnešního vydání listu Izvestija nezbylo než "zařadit zpátečku" a změnit podmínky soutěže tak, aby se letoun nespojoval s nejhorší porážkou německé armády za druhé světové války.

Prokletý Stalingrad?

U Stalingradu se sovětským vojskům podařilo v zimě 1942 obklíčit a posléze zničit německou 6. armádu pod velením polního maršála Pauluse, včetně dalších rumunských, italských a maďarských jednotek, které měly chránit německá křídla mezi Donem a Volhou. Bitva, která skončila počátkem roku 1943, znamenala obrat v celé válce.

Scénář internetové bitvy možná historii v lecčems připomínal: Lufthansa odvážně, ale neostražitě spustila svou ofenzívu čili soutěž slibem, že letoun pokřtí jménem, které vybere většina. Ale následoval protitah ruských blogerů, kteří dali k dispozici ne zrovna legální programy schopné měnit IP-adresy ruských počítačů tak, že se do bitvy o jméno mohly zapojit.

"Výsledek předčil všechna očekávání: s obrovským náskokem před soupeři se prodral kupředu název Stalingrad," poznamenal deník.

Podle německého serveru N-TV.de se za 48 hodin sešlo přes 8000 hlasů pro "Stalingrad". Lufthansa ale s odůvodněním, že jde o podvodné hlasování, návrh ze soutěže vyřadila.

Podle listu Izvestija Němci stáhli "Stalingrad" z hlasování pod výmluvou, že tradice velí pojmenovávat letouny Lufthansy výlučně jmény německých měst. A nové jméno by mělo být hlavně "milé" a "líbit se dětem". A tak nejspíše vyhraje "Brundibál", "Mega-Liner" či "Big Lady".

Tedy pokud Rusové náhodou nenaplní zatím plané výhružky, že si "Stalingrad" vydupou soudně. O jménu nového letounu se rozhodne v dubnu. Vybere ho porota Lufthansy z 50 návrhů, které v internetovém hlasování byly nejúspěšnější. Podle zástupců marketingového oddělení Lufthansy se přitom na internetu sešlo na 130.000 návrhů.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat