Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německé letadlo se mělo jmenovat Stalingrad. Lufthansa včas zakročila

Ekonomika

  12:21
MOSKVA - Jako oběť ruských blogerů se prý mohou cítit německé aerolinky Lufthansa. Do internetové soutěže Lufthansy o pojmenování nového obřího letounu Airbus A-380 se na výzvy blogerů zapojilo tolik Rusů, že zakrátko s přehledem vedl název "Stalingrad".
Letadlo společnosti Lufthansa - ilustrační foto

Letadlo společnosti Lufthansa - ilustrační foto foto: www.airwaysmag.com

Aerolinkám podle dnešního vydání listu Izvestija nezbylo než "zařadit zpátečku" a změnit podmínky soutěže tak, aby se letoun nespojoval s nejhorší porážkou německé armády za druhé světové války.

Prokletý Stalingrad?

U Stalingradu se sovětským vojskům podařilo v zimě 1942 obklíčit a posléze zničit německou 6. armádu pod velením polního maršála Pauluse, včetně dalších rumunských, italských a maďarských jednotek, které měly chránit německá křídla mezi Donem a Volhou. Bitva, která skončila počátkem roku 1943, znamenala obrat v celé válce.

Scénář internetové bitvy možná historii v lecčems připomínal: Lufthansa odvážně, ale neostražitě spustila svou ofenzívu čili soutěž slibem, že letoun pokřtí jménem, které vybere většina. Ale následoval protitah ruských blogerů, kteří dali k dispozici ne zrovna legální programy schopné měnit IP-adresy ruských počítačů tak, že se do bitvy o jméno mohly zapojit.

"Výsledek předčil všechna očekávání: s obrovským náskokem před soupeři se prodral kupředu název Stalingrad," poznamenal deník.

Podle německého serveru N-TV.de se za 48 hodin sešlo přes 8000 hlasů pro "Stalingrad". Lufthansa ale s odůvodněním, že jde o podvodné hlasování, návrh ze soutěže vyřadila.

Podle listu Izvestija Němci stáhli "Stalingrad" z hlasování pod výmluvou, že tradice velí pojmenovávat letouny Lufthansy výlučně jmény německých měst. A nové jméno by mělo být hlavně "milé" a "líbit se dětem". A tak nejspíše vyhraje "Brundibál", "Mega-Liner" či "Big Lady".

Tedy pokud Rusové náhodou nenaplní zatím plané výhružky, že si "Stalingrad" vydupou soudně. O jménu nového letounu se rozhodne v dubnu. Vybere ho porota Lufthansy z 50 návrhů, které v internetovém hlasování byly nejúspěšnější. Podle zástupců marketingového oddělení Lufthansy se přitom na internetu sešlo na 130.000 návrhů.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat