Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německý sklad zkrachovalé Viktoriagruppe přezval nový vlastník

Ekonomika

  17:19
KRAILLING - Sklad zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu definitivně přezval nový vlastník, společnost Krailling Oils Development. Oznámili to po jednání přímo ve skladu předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr a jednatelka Krailling Oils Development Kateřina Radostová.

Sklad společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu. foto: ČTK

Česko má v Kraillingu naftu za zhruba 1,2 miliardy korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat.

V červenci tohoto roku podepsala SSHR, Krailling Oils Development a insolvenční správce smlouvu, na základě které by ČR mělo získat naftu zpět. Středeční jednání v Německu bylo první bez insolvenčního správce. „Můžeme oficiálně deklarovat, že proces uzavření kupní smlouvy a následných kroků a přechodů se uskutečnil úspěšně, a vše běží podle plánu a v souladu se smluvní dokumentací,“ uvedla Radostová.

Rozbitá železniční vlečka

Převozu nafty zpět do ČR zatím brání rozbitá železniční vlečka v areálu skladu. Místní firma, kterou najal nový vlastník, ji začala opravovat. Opravená by mohla být první týden v říjnu. „Musí se opravovat mimo jiné těsnící plochy a spáry a současně se bude betonovat část nádraží,“ řekla Radostová. Po opravení vlečky by mohl začít převoz nafty po železnici do Česka.

Kdy dojde k vypravení první cisterny, nechtěl Švagr předjímat, přesný termín by podle něj mohl být znám do konce září. „Náš zájem je, co nejdříve, jakmile bude vlečka opravena, splní všechny technické parametry a dostane všechna potřebná povolení, sem vlak přistavit,“ uvedl Švagr.

Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...
Areál firmy Viktoriagruppe v německém Kraillingu. Dřívě sloužil vojenským...

Začal rozprodej Viktoriagruppe. Dlužník českého státu se zbavil skladu v Chlumci

Německá firma Krailling Oils Devolepment, která je majetkově propojená s tuzemskou firmou Fau, podle Radostové převzala také všechny zaměstnance skladu. Firma podle ní plánuje v Kraillingu provozovat sklad s pohonnými hmotami i nadále. Česko už ale zájem o uskladnění ani do budoucna nemá. „Doufám a věřím, že jsme v tom šťastném okamžiku, kdy máme jak my, tak kupující stejný zájem. My chceme co nejdříve vyskladnit, a kupující už se s tím faktem, že nás tady nebude mít, smířil už na začátku a musí si pro ten areál hledat nějaké jiné podnikatelské aktivity,“ uvedl Švagr.

Česko může mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004, který v roce 2010 uzavřela SSHR. Správa tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr v minulosti několikrát uvedl, že předchozí vedení správy ale neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat