„ČTÚ může potvrdit, že v současné době již prošetřuje nově uvedené nabídky společností T-Mobile a Vodafone, a to s ohledem na pravidla síťové neutrality,“ řekl LN mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.
Zákazníkům operátorů se nelíbí nové ‚neomezené‘ tarify. Data jim totiž ‚žerou‘ reklamy![]() |
Balíčky za ceny začínající na 99 korunách měsíčně, které zákazník může využít pro vybrané typy služeb, představil nejmenší tuzemský operátor s velkou slávou na začátku října jako produkt, který má změnit tuzemský mobilní trh často kritizovaný pro vysoké ceny a malé datové tarify. Mobilní jednička T-Mobile reagoval podobnou nabídkou v půlce listopadu.
Mezinárodní problém
Vzápětí se objevily diskuse, zda tím nedochází k porušení principu síťové neutrality. Ten zjednodušeně říká, že všechna data na internetu jsou si rovna. Má tak chránit rovné podmínky pro všechny, aby třeba malé start-upy měly stejné možnosti jako obří Google. Aby data jednoho nebyla upozaďována na úkor druhého.
V posledních dnech se k tomu navíc přidal další problém. Několik uživatelů totiž na sociálních sítích upozornilo, že oba operátoři si data účtují i při objednaném balíčku pro neomezeného sledování videa. Do toho se totiž nezapočítávají reklamy automaticky přehrávané před videem. Někteří lidé tak přišli o většinu svého datového limitu.
„Je to otevřený systém. Kdokoliv může přijít a říct: ‚Máme vlastní chatovací aplikaci, přidejte nás‘. Službu jsme už dříve spustili v několika zemích a nezaznamenali jsme žádné problémy,“ uvedl LN při představení služby šéf českého Vodafonu Jiří Báča.
Jenže to už neplatí. Vyšetřování či prověřování Vodafone Passu a jemu podobných služeb LN potvrdilo několik národních regulátorů, včetně toho německého, britského či rumunského.
Operátoři si málo konkurují a zvýhodňují firmy, zjistil antimonopolní úřad. Kartel však nehrozí![]() |
„Vodafone Pass je v současnosti vyšetřován kvůli jeho souladu s pravidly síťové neutrality,“ potvrdila mluvčí maďarského regulátora NMHH Bernadett Sziváková.
A v rámci pracovní skupiny evropského sdružení telekomunikačních regulátorů BEREC věnující se síťové neutralitě už bylo domluveno vypracování podkladového materiálu a porovnávajícího službu, která má v každém státě svá specifika.
Složité podmínky
Vodafone je však stále sebevědomý a věří, že si svou službu, kterou chce dostát své role vyzyvatel trhu, obhájí. „Jsme přesvědčeni, že naše služby Vodafone Pass jsou v souladu se síťovou neutralitou,“ uvedla mluvčí operátora Markéta Kuklová.
Proti operátorovi ale hovoří hned několik skutečností. Jednak je obtížně dosažitelné, aby balíček obsahoval opravdu všechny poskytovatele dané služby. Tedy například v případě Video Passu jak YouTube, tak třeba malý videoportál z Jižní Ameriky.
Ze spotřebitelského úhlu pohledu zase zarazí například to, že Vodafone může příplatkovou službu stopnout, pokud v ní uživatel prosurfuje tři dny po sobě více než 90 procent celkového denního datového provozu.
Zároveň v rámci optimalizace provozu bude snižovat kvalitu videa. A přehlednosti nepomáhá ani to, že například v případě Chat Passu může uživatel sice používat aplikace jako populární WhatsApp, ale jen hlasové a videohovory se v těchto aplikacích mezi neomezená data nepočítají.
Praha chce zavést možnost platit pokuty za jízdu na černo on-line![]() |
Český regulátor aktuálně prošetřuje také O2, které ze zpoplatnění vyjmulo internetovou hudební knihovnu Spotify.
Problémy týkající se síťové neutrality však aktuálně řeší i operátoři jinde v Evropě. Například maďarský Magyar Telekom se dostal do problémů kvůli preferování vlastních televizních služeb a videoslužeb.
ČTÚ až doposud mohl kvůli chybějící české legislativě žádat jen ukončení takového jednání. To se ale na konci července změnilo a nyní může za porušování síťové neutrality udělovat milionové pokuty.