Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Neomezená‘ data mohou být proti pravidlům. Šetří je regulátoři v Česku i v Evropě

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Jen pár dní a týdnů poté, co mobilní operátoři Vodafone a T-Mobile v Česku uvedli balíčky neomezených dat pro surfování po sociálních sítích nebo sledování videa, se tyto služby ocitly v hledáčku telekomunikačního regulátora. A to nejen toho českého – mohou totiž porušovat jedno ze základních pravidel svobodného internetu.

Mobilní telefon. foto: Shutterstock

„ČTÚ může potvrdit, že v současné době již prošetřuje nově uvedené nabídky společností T-Mobile a Vodafone, a to s ohledem na pravidla síťové neutrality,“ řekl LN mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Zákazníkům operátorů se nelíbí nové ‚neomezené‘ tarify. Data jim totiž ‚žerou‘ reklamy

Balíčky za ceny začínající na 99 korunách měsíčně, které zákazník může využít pro vybrané typy služeb, představil nejmenší tuzemský operátor s velkou slávou na začátku října jako produkt, který má změnit tuzemský mobilní trh často kritizovaný pro vysoké ceny a malé datové tarify. Mobilní jednička T-Mobile reagoval podobnou nabídkou v půlce listopadu.

Mezinárodní problém

Vzápětí se objevily diskuse, zda tím nedochází k porušení principu síťové neutrality. Ten zjednodušeně říká, že všechna data na internetu jsou si rovna. Má tak chránit rovné podmínky pro všechny, aby třeba malé start-upy měly stejné možnosti jako obří Google. Aby data jednoho nebyla upozaďována na úkor druhého.

V posledních dnech se k tomu navíc přidal další problém. Několik uživatelů totiž na sociálních sítích upozornilo, že oba operátoři si data účtují i při objednaném balíčku pro neomezeného sledování videa. Do toho se totiž nezapočítávají reklamy automaticky přehrávané před videem. Někteří lidé tak přišli o většinu svého datového limitu.

„Je to otevřený systém. Kdokoliv může přijít a říct: ‚Máme vlastní chatovací aplikaci, přidejte nás‘. Službu jsme už dříve spustili v několika zemích a nezaznamenali jsme žádné problémy,“ uvedl LN při představení služby šéf českého Vodafonu Jiří Báča.

Jenže to už neplatí. Vyšetřování či prověřování Vodafone Passu a jemu podobných služeb LN potvrdilo několik národních regulátorů, včetně toho německého, britského či rumunského.

Operátoři si málo konkurují a zvýhodňují firmy, zjistil antimonopolní úřad. Kartel však nehrozí

„Vodafone Pass je v současnosti vyšetřován kvůli jeho souladu s pravidly síťové neutrality,“ potvrdila mluvčí maďarského regulátora NMHH Bernadett Sziváková.

A v rámci pracovní skupiny evropského sdružení telekomunikačních regulátorů BEREC věnující se síťové neutralitě už bylo domluveno vypracování podkladového materiálu a porovnávajícího službu, která má v každém státě svá specifika.

Složité podmínky

Vodafone je však stále sebevědomý a věří, že si svou službu, kterou chce dostát své role vyzyvatel trhu, obhájí. „Jsme přesvědčeni, že naše služby Vodafone Pass jsou v souladu se síťovou neutralitou,“ uvedla mluvčí operátora Markéta Kuklová.

Proti operátorovi ale hovoří hned několik skutečností. Jednak je obtížně dosažitelné, aby balíček obsahoval opravdu všechny poskytovatele dané služby. Tedy například v případě Video Passu jak YouTube, tak třeba malý videoportál z Jižní Ameriky.

Ze spotřebitelského úhlu pohledu zase zarazí například to, že Vodafone může příplatkovou službu stopnout, pokud v ní uživatel prosurfuje tři dny po sobě více než 90 procent celkového denního datového provozu.

Zároveň v rámci optimalizace provozu bude snižovat kvalitu videa. A přehlednosti nepomáhá ani to, že například v případě Chat Passu může uživatel sice používat aplikace jako populární WhatsApp, ale jen hlasové a videohovory se v těchto aplikacích mezi neomezená data nepočítají.

Praha chce zavést možnost platit pokuty za jízdu na černo on-line

Český regulátor aktuálně prošetřuje také O2, které ze zpoplatnění vyjmulo internetovou hudební knihovnu Spotify.

Problémy týkající se síťové neutrality však aktuálně řeší i operátoři jinde v Evropě. Například maďarský Magyar Telekom se dostal do problémů kvůli preferování vlastních televizních služeb a­ videoslužeb.

ČTÚ až doposud mohl kvůli chybějící české legislativě žádat jen ukončení takového jednání. To se ale na konci července změnilo a nyní může za porušování síťové neutrality udělovat milionové pokuty.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat