Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Nezaměstnanost v Česku v únoru zůstala na 4,3 procenta. Podle Maláčové je stále nejnižší z EU

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | foto: ČTK

Nezaměstnanost v Česku v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 311 463 zájemců o zaměstnání, uvedla v pátek na Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní nezaměstnanost v ČR tak zůstává na nejnižších číslech v Evropské unii.

„Zároveň se rychle mění trh práce. Tomu musíme jít naproti. Proto plánujeme více rekvalifikací - až 100 000 ročně,“ uvedla bez dalších informací Maláčová. Detailní informace k únorové nezaměstnanosti má dnes k 10:00 zveřejnit Úřad práce ČR. 

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon uvedl, že pro současný 

pracovní trh je charakteristická disproporčnost ekonomické krize. „Jsou odvětví, která výrazně postihlo nařízené uzavření provozů, především cestovní ruch, gastronomie, služby, obchod, kultura. A na druhé straně jsou oblasti, jako je výroba, zdravotnictví, sociální péče, ve kterých se zaměstnavatelé potýkají s nedostatkem pracovní síly,“ uvedl Najmon.

Podle úřadu práce se však nezaměstnanost v Česku i přes koronavirovou epidemii drží na relativně nízkých číslech. I v dalších ji ale bude ovlivňovat epidemická situace a s tím spojená opatření. Zároveň se ale rozjedou sezonní práce, především ve stavebnictví, v lesnictví nebo zemědělství, doplnil Najmon. Vedle toho podle něj přetrvává zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky hlavně v technických a dělnických profesích a zvýšil se zájem měst a obcí o lidi na veřejně prospěšné práce.

V porovnání s loňským únorem se nezaměstnanost zvýšila o 1,3 % bodu. Počet lidí bez práce vzrostl o 84 094, naopak o 20 889 ubylo volných míst k práci.

Na jedno volné místo v průměru nyní připadá v Česku jako v lednu 0,9 uchazeče. Mezi regiony jsou však velké rozdíly. Zatímco v okrese Praha-východ je to v průměru 0,1 zájemce, na Karvinsku připadá na jednu pozici téměř 12 uchazečů. Nejvíce volných pozic chtějí podle evidence úřadů obsadit zaměstnavatelé v Praze a Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji.

Mezi kraji nejnižší nezaměstnanost opět vykázal Pardubický kraj, a to 3,2 procenta. O desetinu bodu vyšší byla v Královéhradeckém kraji. Naopak nejhorší situace byla v Karlovarském kraji, kde se nezaměstnanost od ledna zvýšila o 0,2 procentního bodu na šest procent. Následoval Moravskoslezský a Ústecký kraj, kde bylo bez práce shodně 5,9 procenta lidí, proti lednu o desetinu bodu více. Míra nezaměstnanosti se meziměsíčně zvýšila celkem v sedmi krajích, v jednom klesla a v šesti stagnovala.

Pokles nezaměstnanosti proti lednu zaznamenalo 28 okresů. Největší, o 2,5 %, byl na Tachovsku. Naopak ve 48 regionech míra nezaměstnanosti vzrostla. Nejvíce, o 4,4 %, v okrese Ústí nad Labem.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!