Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Nižší zálohy či snadnější storna. Cestovky nabízejí přívětivější podmínky, Češi na to slyší

ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Letos v létě by české turisty mohl čekat o něco hladší průběh letní dovolené než loni. Usnadnit cestování mají levnější testy a velkou naději představuje očkování. Cestovní kanceláře se navíc od minulého roku o poznání lépe připravily, klientům slibují volnější smluvní podmínky nebo například nižší zálohy.
  5:00

„Snažili jsme se dát klientům jistotu, že si first minute zájezd mohou koupit a zároveň tím nic neriskovat,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Zárukou, že turisté o své peníze nepřijdou, má být bezplatná změna zájezdu, snížené zálohy a některé cestovky klientům slibují i storno zdarma. „Nově nabízíme, že v období 45 až 30 dnů před odjezdem si mohou zákazníci rozmyslet, jestli chtějí jet, nebo ne. V této době mohou případně zájezd bezplatně a bez udání důvodu zrušit – a my jim vrátíme celou částku zpět, ať už platili voucherem, nebo hotově,“ říká Bezděk.

„Klientům nově umožňujeme bezplatné storno zájezdu ještě 30 dnů před odjezdem, snížili jsme také zálohy a v případně problému vracíme hotovost, a to i když klient uplatnil voucher,“ potvrdil pro Lidovky.cz také mluvčí Exim Tours Petr Kostka. Snížené zálohy i flexibilnější storno podmínky nabízí i CK Blue Style.

Covidové připojištění

Protože ale vstupenkou do cizí země zatím často zůstává negativní test, největším rizikem je nákaza těsně před plánovaným odjezdem. Koronaviru se proto musely přizpůsobit také nabídky pojišťoven. „Pro tyto případy vzniklo covid připojištění, které je součástí základních sazeb klasického cestovního pojištění,“ říká Bezděk. 

„Tento krok nabízejí v současné době téměř všechny velké cestovky. Všem zákazníkům doporučujeme, aby si ho před cestou zřídili,“ souhlasí mluvčí CK Alexandria Petr Šatný. Kromě zrušení cesty kvůli koronaviru pojištění kryje také případné znemožnění návratu či léčbu během dovolené v zahraničí.

Největší nadějí pro obnovení mezinárodních cest je očkování. „Je pravděpodobné, že pro budoucí cestování může být forma očkovacího průkazu pro cestovatele výhodou. Vedle toho je zřejmé, že někteří klienti se k vakcíně dostanou později nebo nebudou moci z různých důvodů vakcinaci podstoupit. Pro tyto případy věříme, že dojde v rámci zjednodušení cestování k vzájemnému uznávání antigenních testů, případně k dalšímu zlevnění PCR testů,“ řekl Ondřej Rušikvas z CK Blue Style.

Zájem Češi neztrácejí

I přes rizika spojená s pandemií vycestovala loni v létě do zahraničí zhruba třetina klientů cestovních kanceláří. A že si Češi dovolenou u moře nehodlají odpustit ani letos, je už nyní vidět na počtu rezervací.

Přestože nabídku first minute zájezdů pro nadcházející sezonu zahájily kanceláře později než obvykle, zákazníci s nákupem podle Bezděka neotálejí. 

„Zatím to vypadá, že bychom se mohli dostat na zhruba 60 procent roku 2019, což je po loňsku velice pozitivní číslo,“ odhadl. „Aktuálně si objednává dovolenou na léto 2021 skoro tisícovka klientů denně,“ dodává Petr Kostka z Exim Tours. Největší zájem je o Řecko, Bulharsko, Turecko, Egypt či Tunisko.

Srovnatelné s předchozími sezonami budou letos i ceny zájezdů. „Nebudou vyšší než v předchozích letech. Ze strany hoteliérů je vidět, že snaží lidi nalákat,“ říká Bezděk. Podle Šatného nejvýrazněji zlevňují nejdražší hotely.

Úpadku, jaký nedávno zažila CK Firo-tour, by se největší tuzemské cestovky měly vyhnout. Vláda navíc v pondělí schválila program Covid Záruka CK, který má kancelářím usnadnit získání pojištění proti úpadku. Na tuto pomoc je vyčleněno 300 milionů korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!