Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Norská televize vysílala 12 hodin plápolání krbového ohně

Ekonomika

  7:00
OSLO - Norská veřejnoprávní televize NRK v pátek večer v hlavním čase vysílala plápolání ohně v krbu - i s odborným komentářem. Akční podívaná trvala 12 hodin.

Norská televize bude 12 hodin vysílat plápolání krbového ohně foto: ČTK

Program doprovázely odborné debaty o vědátorských tématech jako hoření, štípání dřeva a rovnání polen, ale také kulturní vložky v podobě hudby a poesie. "Bude to velmi pomalý, ale ušlechtilý televizní pořad," řekl producent programu Rune Möklebust před očekávanou relací.

Další podobné výstřelky
Televize se nechala inspirovat úspěšnou populárně naučnou knihou o palivovém dříví od Larse Myttinga, jenž byl do televize pozván jako host. Jeho knihy se v pětimilionovém Norsku loni prodalo téměř 130 tisíc výtisků.

Před Vánocemi se lépe prodával už jen román Padesát odstínů šedé.

V televizi NRK nejde o první podobný výstřelek. V roce 2011 stanice vysílala nepřetržitě 134 hodin cestu trajektu podél malebných norských fjordů z jihozápadního města Bergen až k arktickému Kirkenesu. Šlo o světový rekord, pokud jde o délku televizního pořadu. Kamery snímaly fantastickou krajinu, ale také třeba pasažéry odpočívající na lehátkách či posádku na můstku.

Sledování televize (ilustrační foto)

V jednu chvíli bylo k obrazovkám přikováno až 600 tisíc diváků, což bylo přes 60 procent Norů, kteří měli v tu dobu puštěnou televizi.

Předchozí přenos osmihodinové cesty vlakem z Osla do Bergenu byl dokonce tak populární, že si diváci vyžádali jeho opakování.

Televize tak neměla obavy, že by Norové hromadně nežhavili obrazovky i tentokrát. "Norové mají k ohni duchovní vztah," vysvětluje Möklebust. "Oheň je důvodem, proč jsme tady, pokud bychom neměli dříví na otop, umrzli bychom," dodal producent.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...