Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové škodovky se zasekly ve frontě na emisní testy. Může to ohrozit výrobu i prodej některých modelů

Ekonomika

  19:25
MLADÁ BOLESLAV/PRAHA - Měřící laboratoře v Mladé Boleslavi jedou na plno. Automobilka Škoda se snaží připravit své modely na novou metodiku měření. Když se to nepodaří stihnout, ohrozí to prodeje i výrobu některých modelů. Firma podobně jako mateřský Volkswagen nestíhá všem verzím přeměřit spotřebu a emise podle nových pravidel. Bez toho nebudou moci po prvním září na trh.

Automobil Škoda. foto: Škoda Auto

„Vynakládáme velké úsilí, aby všechny modely a jejich karosářské verze byly včas otestovány a ­řádně verifikovány, aniž bychom ohrozili dodací lhůty a důvěru zákazníků,“ říká mluvčí automobilky Vítězslav Pelc. „U vybraných modelů ale může dojít k dočasným krátkodobým výkyvům v­ nabídce,“ dodal. Zákazníci si tak možná budou muset na některé kombinace motorů a převodovek počkat.

Firma se výpadku snaží zabránit. Připravuje i opatření pro výrobu, aby na linkách zatím neschválenou variantu dokázala nahradit nějakou jinou. Mateřský koncern Volkswagen už připustil, že bude muset ve svém závodě ve Wolfsburgu kvůli stejnému problému omezovat v srpnu a v září výrobu.

Včera pak Volkswagen dodal, že se opozdí produkce asi čtvrt milionu koncernových vozů.

Nový test trvá dvakrát déle

Nový měřicí cyklus je pro automobilky složitější. Samotný test trvá v laboratoři dvakrát déle, pro certifikaci je ale potřeba třikrát více měření. Nové údaje také delší dobu prověřují úřady. Získání potřebných dokumentů pro jednu variantu tak nově podle Škody trvá o čtyři až pět týdnů déle než u předchozí metodiky. Oproti minulosti také musí reálně přeměřit prakticky každou variantu vozu, dříve nebylo nutné testovat vše a­ některé údaje se dopočítávaly.

Škoda v tom rozhodně není sama. Jak konkrétně se bude měřit, se automobilky dozvěděly až koncem loňského července. Dostaly tak na přípravu jen 13 měsíců a ­musely nejdřív zjistit, zda jejich vozy podle nových pravidel vůbec splňují ekologické předpisy.

Poruchová, ale lehce opravitelná. Legendární Škoda 1203 slaví padesátiny

Nové měření se provádí pod větší zátěží než dříve a auto, které dosud prošlo bez výhrad, nyní může normy u některých škodlivých látek překračovat. I Škoda s­ některými motory, jež by měly s­ novou normou problém, raději definitivně skončí a nahradí je novou generací. Například benzinové motory o obsahu 1,4 a 1,8 litru dostanou nástupce o objemu 1,5 a ­dva litry.

Díky novému způsobu testování by laboratorně změřená spotřeba i dopady na životní prostředí měly být blíže realitě. Složitější by přitom mělo být i obcházení pravidel, jak to například dělal koncern Volkswagen u naftových motorů, což nakonec vyvrcholilo vypuknutím aféry Dieselgate.

Autor:

Mohlo by vás zajímat