Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky dostali Třešňák a Veselovský

Média

  7:00
PRAHA - Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2014 ve čtvrtek dostali Petr Třešňák z Respektu a Martin Veselovský z internetové televize DVTV. Ocenění uděluje Sdružení Ferdinanda Peroutky s cílem zvýšit prestiž novinářské a publicistické práce a profese. V předchozím roce cenu převzali Ivan Klíma a Jiří Peňás.

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2014 získal zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Petr Třešňák (vlevo) a Martin Veselovský z internetové televize DVTV. foto: ČTK

Zástupce šéfredaktora Respektu Petr Třešňák píše komentáře, rozhovory, glosy a texty do rubriky Téma. Do časopisu začal psát v roce 1995, ještě jako devatenáctiletý student prvního ročníku žurnalistiky. Stálým členem redakce se stal v roce 2001.

PSALI JSME:

Pořadatelé připomněli, že Třešňák má raději jednoduchý jazyk bez nadbytečných metafor. Za svůj článek Velký úklid bezdomovců dostal v roce 2011 evropskou novinářskou cenu, stejně jako o dva roky později za reportáž z psychiatrické léčebny Dobrodružství v pavilonu č. 14.

Druhým z oceněných je Martin Veselovský, který šest let působil v pořadu České televize Události, komentáře a ještě déle v různých diskusních pořadech Českého rozhlasu. Loni spolu s kolegy založil internetový projekt DVTV, který mu dál umožňuje rozvíjet umění vést rozhovor.

Být jako Peroutka. Bezúhonný a mravný

„Schopnost trvat na svém a neuhnout, schopnost nesklouznout k agresivitě a nadto si zachovat šarm. Schopnost rychlé reakce a bystrého úsudku. Schopnost vést rozhovor v nejlepších tradicích britské televizní a rozhlasové žurnalistiky. Jen u málokterých moderátorů najdete všechny tyto schopnosti a hlavně: v tak vyvážené konstelaci,“ uvedli pořadatelé o oceněném.

Vyznamenaní cenou, která nese jméno významného českého novináře a publicisty, by podle sdružení měli vykazovat vlastnosti, jež Ferdinanda Peroutku zdobily především. Totiž naprostou bezúhonnost před zákonem i vlastním svědomím a vysokou mravní integritu, která vylučuje rozpor mezi slovy a činy.

Sdružení Ferdinanda Peroutky se ozvalo v minulém týdnu poté, co prezident Miloš Zeman v projevu na mezinárodním fóru k výročí konce holokaustu hovořil o Peroutkově údajném článku Hitler je gentleman. Textem, jehož existenci řada odborníků zpochybnila, chtěl doložit novinářovo údajné intelektuální selhání. Sdružení vyzvalo prezidenta k omluvě, ten na svých výrocích trvá.

Autoři: ,