Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novým šéfem ropovodné společnosti MERO se stal generálmajor Kocián

Ekonomika

  14:26
PRAHA - Novým šéfem státní ropovodné společnosti MERO se stal generálmajor Jaroslav Kocián, do představenstva ho v pondělí v sídle společnosti v Kralupech nad Vltavou zvolilo ministerstvo financí coby jediný akcionář společnosti. Měl by se stát předsedou představenstva a generálním ředitelem.

MERO foto: Česká pozice

Jaroslava Kociána vybrala ministryně Alena Schillerová ze tří uchazečů, doporučených výběrovou komisí. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem šestnáct zájemců, šest jich postoupilo do druhého kola a z nich komise doporučila ministryni tři jména. Kromě Jaroslava Kociána ještě bývalého šéfa Českých drah Pavla Krtka a bývalého šéfa MERO Stanislava Brunu.

Kdo bude řídit státního provozovatele ropovodů MERO? Favoritem je exšéf Českých drah Krtek

Jaroslav Kocián (56 let) má bohaté profesní zkušenosti z Ministerstva obrany, kde postupně působil na vrcholných manažerských postech spojených převážně s řízením logistiky. Naposledy v rámci ministerstva pracoval jako zástupce náčelníka Generálního štábu. Z pozice velitele sil podpory byl například zodpovědný za správu majetku, akviziční proces, logistiku, včetně přepravy, skladování a distribuce pohonných hmot a za spolupráci se SSHR. V oblasti ochrany kritické infrastruktury úzce spolupracoval se všemi společnostmi s vlastnickým podílem státu včetně MERO. V prostředí Severoatlantické aliance působil na velitelství v Bruselu nebo v Nizozemsku. Na štábech NATO byl jako ředitel divize zodpovědný mj. za integrovaný zdrojový management.

Vystudoval Univerzitu obrany v Brně a získal certifikát na NATO Defense College v Římě. V roce 2012 byl jmenován do hodnosti generálmajora. Je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné a rovněž bezpečnostní prověrky NATO Top Secret.

„Do výběrového řízení se přihlásil úctyhodný počet šestnácti kandidátů. Pan Kocián byl ve velké konkurenci vybrán jak díky svým obrovským zkušenostem v oboru, tak díky nezpochybnitelným manažerským dovednostem. Jeho výhodami jsou rovněž výborná jazyková vybavenost a nejvyšší bezpečnostní prověrka. Stát jako stoprocentní akcionář společnosti Mero bude nadále těžit z jeho cenných služeb,“ komentoval Kociánovo zvolení náměstek ministryně financí Ondřej Landa.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat