Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dědici zakladatele Ikea dostanou jen šestinu z bilionového jmění. Zbytek půjde nadacím

Ekonomika

  6:00
STOCKHOLM/PRAHA - Před týdenm zemřel osmý nejbohatší muž planety, zakladatel společnosti Ikea, Ingvar Kamprad. Za sebou zanechal jmění o hodnotě 1,2 bilionu korun. Jeho dědicům však zůstaně jen šestina z jeho majetku, zbytek bude rozptýlen mezi nadace společnosti Ikea.

Ingvar Kamprad foto: Reprofoto

Když v sobotu zemřel zakladatel Ikea Ingvar Kamprad ve věku 91 let byl na osmém místě žebříčku miliardářů agentury Bloomberg s celkovou hodnotou majetku kolem 58,7 miliard dolarů, což představuje přibližně 1,2 bilionu korun.

Zemřel zakladatel nábytkářského řetězce IKEA s českými kořeny Ingvar Kamprad

Jeho majetek teď bude rozptýlen kvůli unikátní struktuře trustů, nezávislých fondů, kterou Kamprad vytvořil, aby si koncept Ikea zanechal dlouhodobou nezávislost a přežil. Sám zakladatel největšího nábytkářského prodejce na světě měl často námitky proti svému statusu jednoho z nejbohatších lidí planety právě kvůli síti nadací a holdingových společností, ve kterých byla zachována nezávislost firmy.

Jeho dědicové tak již nebudou mít přímou kontrolu nad společností. Stále budou moci čerpat bohatství z rodinou vlastněné Ikano Group, která sdružuje finanční, realitní a maloobchodní podniky, s hodnotou kolem 200 miliard korun.

Většina obchodů společnosti Ikea je však umístěná v Ingka Foundation, nizozemské charitativní nadaci s cílem na podporu inovací v designu. Značka, koncept a produkty zase patří společnosti Vaduz se sídlem v Lichtenštejnsku.

O peníze se nezajímal

Ačkoliv jsou podle agentury Bloomberg obě firmy vedeny jako nadace, jejich charitativním cílem je primárně reinvestovat do společnosti Ikea a inovací v rámci sítě obchodních domů.

Strukturu vlastnictví majetku vytvořil Kamprad v 80. letech a zajišťuje, že rodina nebude mít přímý vliv na společnost Ikea. Podle výkonného ředitele Ikea Foundation Pera Heggenese se Kamprad o peníze nezajímal. „To je jasné z toho, jak strukturoval vlastnickou síť společnosti,“ uvedl v roce 2012 pro agenturu Bloomberg.

Vyčurejte se na naši reklamu, vybízí Ikea. Pokud jste těhotná, dostanete slevu

Firma, kterou Kamprad vybudoval, ovládá podle odhadů asi pětinu světové produkce s nábytkem a podle jednoho průzkumu z počátku 90. let bylo každé desáté dítě počato na posteli této značky, což Kamprad sám považoval za nadnesené. 

Jisté ale je, že díky jím založenému modro-žlutému kolosu jej různé průzkumy řadily mezi nejbohatší lidi nejen v Evropě, ale i na světě. Například časopis Forbes předloni odhadl Kampradův majetek na 3,4 miliardy dolarů (70 miliard Kč), podle agentury Bloomberg ale byl jeho majetek více než desetkrát větší.

Nejsme luxusní firma

Fenomenální úspěch „krále ložnic a kuchyní“ spočíval v konceptu stavebnice, který si zákazníci snadno přepraví a vcelku nenáročně smontují sami doma. Vymyslel model jednoduchého a praktického výrobku a zároveň systém obchodu, který umožňuje výrobky udržovat na relativně nízkých cenách. „Nejsme luxusní firma, chceme oslovit většinu - to je naše motto,“ hlásal Kamprad.

Také jeho manažerské recepty byly prosté. „Neznám lepší způsob vedení lidí, než jít příkladem. Pro mě by bylo nepřijatelné cestovat první třídou, kdybych věděl, že kolegové jsou v turistické,“ říkal ke své proslulé šetrnosti. Typický byl také jeho odpor k firemnímu elitářství a neformální vystupování.

Společnost IKEA Kamprad založil v roce 1943. Její název odvodil z počátečních písmen svého jména, názvu farmy, kde se narodil (Elmtaryd) a vesnice, v níž vyrostl (Agunnaryd). Původní náplní byl prodej všeho možného - rámů k obrazům, hodinek nebo výrobků z nylonu. V roce 1947 Kamprad zařadil do nabídky i nábytek a v roce 1951 se už soustředil pouze na toto zboží - vydal také svůj první katalog, který dodnes vychází v početném nákladu.

Autoři: ,

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...