Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

České nábytkáře láká práce světových designérů. Společně ovládli Nábytek roku

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Hlavní cenu Nábytek roku 2018 letos získal výrobce TON za celočalouněnou židli s názvem Alba. Pro českou firmu specializující se na ohýbaný nábytek ji navrhl italský designér Alexander Gufler. Židle ovšem tento rok dosáhla i na světové ocenění, když v březnu získala cenu Red Dot.

Vítězná židle TON Alba foto: TON

Zvláštní ocenění soutěže, kterou již po deváté vyhlásila Asociace českých nábytkářů, získala v březnu také česká nábytkářská firma Lugi z Libčice nad Vltavou. Její kolekce Marani se skládá z jídelního stolu, lavice, knihoven a stolků. Základním materiálem je dubový masiv svázaný ocelovou konstrukcí.

Zemřel zakladatel nábytkářského řetězce IKEA s českými kořeny Ingvar Kamprad

Autorem je přitom americký architekt Vincent Marani, který první část kolekce vytvořil již v roce 2014. Tehdy se jednalo pouze o stůl s deskou o síle devadesáti milimetrů z masivních dubových trámů a kovovým podnožím. Statiku zajišťují kovová lana. 

S případným sesycháním masivní desky se počítá, proto je na lanech umístěn utahovací mechanismus, který kovovou konstrukci drží na svém místě. Robustní stůl Marani později doplnil o lavice a loni celou řadu nábytku uzavřel knihovnou a stolky.

Firma Lugi z Libčice nad Vltavou se zaměřuje především na zakázkovou výrobu, interiéry a rezidenčními projekty.

Firma Lugi z Libčice nad Vltavou se zaměřuje především na zakázkovou výrobu, interiéry a rezidenční projekty. V 90. letech ji založil bývalý stavař Michal Peřina, který chtěl výrobou nábytku z masivu konkurovat nábytkářům používající levné lamino. 

Z malé truhlářské dílny o třech zaměstnancích se mu podařilo vybudovat firmu, která každý měsíc objemově vyrobí nábytek za 2,5 milionu korun. Podnikání ovšem musel Peřina v roce 2002 vybudovat znovu, když byl jeho výrobní areál zasažen povodněmi. 

Řetězce kazí kvalitu nábytku. Kupujeme levnější, lepší vyvezeme, tvrdí asociace

S rozjezdem nové fáze byznysu mu ale pomohla zakázka britského výrobce pánské módy T. M. Lewin, pro níž Peřinovi truhláři po dobu pěti let vyráběli zařízení do obchodů po celé Velké Británii.

Dnes Lugi zaměstnává asi třicítku truhlářů a spolupracuje i s mnoha dalšími designéry - oceňovaným Matějem Chaberou, Jiřím Pelclem nebo Lucií Koldovou. Prodej výběrových kolekcí se na obratu firmy nyní podílí asi pěti procenty. Značka se pravidelně prezentuje na světových veletrzích v Milánu, Kodani, Paříži nebo v Londýně.

Asociace dále za mimořádně zdařilé výrobky ocenila firmu Arbyd za komodu Diamond, jejíž zásuvky jsou uvnitř vykládané kůží. Zvláštní ocenění získala i pohovka ARC výrobce Form, postel Betina od společnosti Jelínek, kolekce Nona od Mminterier a stůl Polygon od firmy Sykora.

Cena je každoročně udělována za nejlepší design a inovaci s cílem podpořit novou tvorbu v nábytkářské výrobě. Ocenění může získat jen firma se sídlem v České republice. Původ nábytku, který se o cenu uchází, musí být také český.