Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O Spolanu má zájem deset firem

Ekonomika

  18:24
PRAHA - Nabídku na odkoupení většinového podílu ve Spolaně podalo deset společností. Podle mluvčího Unipetrolu, který podnik prodává, jde o firmy z oboru i finanční investory. Výběr vítězné firmy může trvat dva až čtyři měsíce, dodal Arne Kejdana.

Unipetrol (ilustrační foto) foto: www.unipetrol.cz

Seznam zájemců Unipetrol nezveřejnil. Spolana nezapadá do obchodní strategie polského koncernu PKN Orlen, který Unipetrol vlastní. Podle odhadu analytiků by mohl za prodej 82procentního podílu ve Spolaně získat kolem miliardy korun.

"Dnešní informace o počtu zájemců naplnily naše očekávaní," poznamenal analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Dodal, že k investorům, kteří se točí kolem téměř každé zajímavější privatizace v tuzemsku, patří například Penta, J&T a PPF.

Většina investorů podle Procházky očekává, že tendr vyhraje další dceřiná firma PKN Orlen, Anwil, která může využít pozitivních efektů mezi oběma společnostmi. "Podle našich odhadů by mohla nabídnout přibližně miliardu korun. Agresivní finančníci by však podle našeho názoru mohli využít srovnávací ocenění a zaplatit až 1,4 miliardy Kč, a tím pádem i vyhrát," dodal.

Unipetrol bude prodej Spolany konzultovat s nezávislým poradcem. "Zájemci, kteří splní požadovaná kritéria obdrží informační memorandum, na základě kterého budou vyzváni k vypracování detailní nabídky," řekl Kejdana.

Hlavní kritéria, která zájemci musejí splňovat, jsou finanční hledisko, zajištění rozvoje Spolany a udržení spolupráce v rámci skupiny Unipetrol.

Spolana vykázala loni do září zisk 86,2 milionu a tržby 4,3 miliardy korun. Kvůli přechodu na mezinárodní účetní standardy nelze výsledky meziročně porovnat. Vedle Spolany patří mezi nejvýznamnější společnosti skupiny Unipetrol Benzina, Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk, Paramo, Unipetrol Rafinérie a Unipetrol Trade.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat