Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Obchod za padesát miliard. O česká aktiva Sberbank se přihlásili tři vážní zájemci v čele s PPF

Bankomat Sberbank pomalovaný protiválečnými nápisy foto: István Léko, Lidové noviny

Exkluzivně
O aktiva české části ruské banky Sberbank CZ, které Česká národní banka po ruské invazi na Ukrajinu odebrala na konci dubna licenci, se podle důvěryhodných zdrojů serveru Lidovky.cz z finančních kruhů přihlásili tři vážní zájemci. Všichni jsou z České republiky.
  20:40

Nejvyšší nabídku v hodnotě 52,4 miliardy korun údajně předložila PPF/Air Bank, po ní následuje Česká spořitelna s částkou přibližně 52 miliard a třetím zájemcem je ČSOB. Ta prý ale poptává pouze hypoteční portfolio padlé banky, proto je ochotna zaplatit jen kolem 30 miliard.

Sberbank jde k likvidaci. Co se tím mění pro její klienty a jak mají dál postupovat

Likvidátorka společnosti Sberbank CZ Jiřina Lužná, kterou Městský soud v Praze jmenoval 2. května, před dvěma týdny serveru Seznam Zprávy uvedla, že by podnik nerada porcovala, proto by ho ráda prodala jako celek.

„Chci udělat vše proto, abychom pohledávky všech věřitelů uspokojili co nejdříve a v plné výši, pokud se podaří prodat aktiva banky rychle v rámci likvidace,“ řekl Lužná, která má zkušenosti již s likvidací Evropsko-ruské banky ruského podnikatele Romana Popova. Ta přišla o licenci v roce 2016.

Mimoň chce ze Sberbank svých 15 milionů, k penězům se ale může dostat až za tři roky

Likvidátorka Lužná v polovině května serveru iDnes sdělila, že provádí mimořádnou účetní uzávěrku a audit aktuální hodnoty banky. „Sberbank CZ byla zdravá a stabilní banka s nízkým podílem klasifikovaných úvěrů, takže očekávám, že o její aktiva bude zájem,“ řekla Lužná.

Pokud by se aktiva společnosti Sberbank CZ likvidátorka prodala za vysokou cenu, je pravděpodobné, že získané peníze postačí k tomu, aby všichni věřitelé byli uspokojeni v plné míře. Znamená to, že věřitelé, kteří po pádu banky v panice prodávali svoje pohledávky s výrazným diskontem, tedy pod cenou, mohou tento zbrklý krok litovat.

Sberbank CZ v roce 2021 evidovala zhruba 110 tisíc klientů, bilanční suma společnosti ke konci třetího kvartálu roku 2020 se pohybovala kolem 90 miliard korun.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat