Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Obchody registrují zvýšený zájem o dárkové poukazy, nejvíce je kupují muži

Otevírání dárků, ilustrační foto.

Otevírání dárků, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Praha - Více lidí letos najde pod stromečkem dárkový poukaz. Podle obchodníků poptávka po nich před Vánocemi výrazně vzrostla. Nejčastěji kupovanými poukazy jsou ty v nominální hodnotě 1000 Kč a 2000 Kč, vyplývá z odpovědí prodejců.
  18:11

Podle e-shopu Alza.cz vzrostl zájem o dárkové vouchery ve srovnání s loňskem o 122 procent. Za tímto trendem obchod vidí dva hlavní důvody. Prvním je to, že se starší generace často obtížně orientuje v zálibách mladších lidí, mezi které patří hlavně informační technologie či hry.

Vánoční dárky na úvěr? ,Jsou to jednoznačně nejhloupější půjčky,’ tvrdí odborník

„Rodiče mají strach sami vybrat počítačovou hru či třeba sluchátka. Současně považují peníze v obálce buď za příliš neosobní, případně mají obavu, že si za ně potomek nakonec žádný dárek nekoupí. Dárkový poukaz oba tyto problémy řeší,“ uvedl Jan Sadílek z Alza.cz. Druhý důvod je podle něj čistě ekonomický - výhodou poukazu jako vánočního dárku je totiž to, že ho může obdarovaný využít v povánočních výprodejích, a pořídit si tak i věci, na které by o pár týdnů dříve stejná částka nestačila.

„Dárky takto pořizují často zaneprázdnění muži, kteří nevědí, který šperk vybrat a konkrétní výběr nechají raději na ženě,“ uvedl Roman Sule, obchodní ředitel společnosti Dolcze, která se zabývá sdílením diamantových šperků. Za voucher na celoroční sdílení šperků v podobě vánočního dárku vydají zájemci kolem 50 tisíc Kč.

Nákup voucherů je doménou mužů

Slevomat registruje o pětinu vyšší zájem o vouchery a toto číslo se s blížícím se Štědrým dnem zvyšuje. „Prodeje dárkových voucherů vystřelí vždy, jakmile on-line obchody přestanou stíhat doručovat do Štědrého dne. Zajímavostí asi může být to, že nákup voucherů je zejména doménou mužů,“ uvedla ředitelka Marie Havlíčková. Nejprodávanější jsou masáže, wellness pobyty a degustační menu v restauracích, případně adrenalinové zážitky. Výše útraty za voucher postupně roste, aktuálně se průměrná cena pohybuje kolem 1000 korun.

Zájem o dárkové poukázky před Vánoci na e-shopu Kasa.cz vzrostl zhruba o třetinu. „Nejvíce se prodávají poukazy na částku 500 anebo 1000 Kč,“ potvrdila mluvčí Andrea Jankovcová.

Autor:

Mohlo by vás zajímat