Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objem veřejných zakázek zadaných přes NEN loni vzrostl o 29 % na 90 miliard, dodavatelů je o půlku víc

Ekonomika

  9:37aktualizováno  9:42
PRAHA - Hodnota veřejných zakázek zadaných přes Národní elektronický nástroj (NEN) loni meziročně vzrostla o 29,2 procenta na 89,6 miliardy korun. To je zhruba pětina celkového objemu zadaných veřejných zakázek. Počet zadavatelů vzrostl o 54 procent na 1509. Počet dodavatelů se zvýšil o 51 procent na 13 555. Vyplývá to ze zprávy ministerstva pro místí rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.
České bankovky – ilustrační foto.

České bankovky – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Potíže se zakázkami má osmdesát procent českých exportérů, vyplývá z průzkumu

Národní elektronický nástroj musí od poloviny roku 2018 používat orgány státní správy, jako jsou ministerstva, finanční úřady nebo Česká národní banka. Elektronické zadávání veřejných zakázek bylo od října 2018 povinné pro všechny. Kraje nebo obce si ale mohou vybrat mezi NEN a soukromými placenými profily, jako jsou například Gemin nebo Tendermarket. Národní elektronický nástroj byl spuštěn v roce 2015. Celkové nálady na jeho provoz dosáhly 617,5 milionu korun.

Loni 15. února měl systém výpadek. Chybu za něj přiznala společnost Tesco SW, která systém provozuje. Podle MMR dostal provozovatel pokutu 2,8 milionu korun. Jak ministerstvo dále uvádí, celkem bylo touto mimořádnou událostí dotčeno 6004 veřejných zakázek za 56,3 miliardy korun. Zrušeno kvůli tomu muselo být 75 zakázek za 547 milionů korun, tedy zhruba procento hodnoty.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...