Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Obří nákup ropy za miliardu padl. Strategickým zásobám dál vládne ruská směs

Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál společnosti Mero v Nelahozevsi. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Česko nebude posilovat strategické zásoby ropy. Připravovaný nákup sto tisíc tun této suroviny zastavila podle informací serveru Lidovky.cz v úterý večer Bezpečnostní rada státu. Krach obchodu za více než miliardu potvrdil i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

Byl to právě Mládek, kdo nákup nejvíce prosazoval. Česko sice má pro krizové situace dostatečné množství ropy a ropných produktů (i podle norem EU), ale problémem je například to, že v tuzemských zásobnících převažuje ruská exportní směs, takzvaná těžká ropa.

V plánu tedy bylo pořídit nízkosirnou kaspickou ropu. Jde o záměr vlády z roku 2012, který však podle všeho padl. Ministerstvo průmyslu pro za nákup horovalo i kvůli napjaté mezinárodní situací, která může mít vliv na světové toky této suroviny.

„Bylo mou povinností předložit Bezpečnostní radě státu tento návrh, protože jsem nechtěl, abychom měli v zásobnících pouze těžkou ruskou ropu. Mým zájmem bylo zvýšit nezávislost České republiky na jednom druhu ropy. Bohužel rada se s mým názorem neztotožnila,“ řekl Mládek pro Lidovky.cz.

Ministr průmyslu zároveň nevyloučil, že vláda se může k nákupu ropy někdy v budoucnu vrátit. „Ale asi ne za tak výhodných podmínek,“ dodal.

Ruskou ropu zpracovává rafinérie v Litvínově, na nízkosirnou se specializuje zase rafinérie v Kralupech nad Vltavou. V případě přerušení dodávek tohoto druhu ropy by tak mohlo dojít k výpadkům v jejím provozu.

Roli při rozhodování bezpečnostní rady mohly hrát i rozdílné názory na tento obchod – zatímco Mládek byl jeho zastáncem, proti byl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Kvůli jejich sporu se předložení návrhu dokonce posunulo o měsíc, místo září přišlo na řadu až v říjnu.

Babiš úterní rozhodnutí rady komentovat nechtěl. „Témata Bezpečnostní rady státu jsou v utajovaném režimu, proto vám nemůžu odpovědět,“ uvedl.

Více než tři roky připravovaný obchod (jemuž by předcházel tendr na dodavatele) měla zajistit Správa státních hmotných rezerv, která má na starosti zásobování země strategickými surovinami, materiály či potravinami. Jedním z motivů, proč nakupovat ropu nyní, byly její aktuální nízké ceny.

„Pokud chce Česko nakoupit ropu do strategických zásob, tak teď je vhodný okamžik. Domnívám se, že další propad ceny pod 40 dolarů za barel je málo pravděpodobný,“ řekl před časem analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Nebezpečí v Kurdistánu

Na druhou stranu Česko novou ropu nutně nepotřebuje. V současné době má zásobu ropy a ropných produktů (tedy například nafty či leteckého petroleje) na 97 dnů. Z nich je ovšem třeba odečíst tři dny, protože část tuzemských zásob zadržuje německý insolvenční správce v bavorském Kraillingu.

Pro případ nejrůznějších krizových situací má stát povinnost podle evropských směrnic držet zásoby postačující na 90 dnů běžného provozu. V současnosti má Česko v tancích zhruba dva miliony tun ropy a ropných produktů.

Podobný nákup – tedy sto tisíc tun ropy – uskutečnila Správa státních hmotných rezerv naposledy v roce 2009. Od té doby se úvahy stáčely hlavně k tomu, jak zásoby v Česku trochu diverzifikovat. Ministr Jan Mládek pak zdůrazňoval, že vyšší než povinné zásobení země je dobré i vzhledem k napjaté situaci v některých částech světa.

„Například ropovod, z nějž bereme kaspickou ropu Azeri Light, Baku-Tbilisi-Ceyhan, bohužel vede tureckým Kurdistánem. Tam je velké riziko nějakého konfliktu,“ popisoval před časem Mládek v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...