Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ohlasy k pokladnám: Kalousek mluvil o Mussolinim, Babiš je rád, že to má za sebou

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Stěžejní politické téma vicepremiéra Andreje Babiše nakonec hladce prošlo poslaneckým hlasováním. Podle očekávání bylo jednání ve sněmovně o zavedení elektronické evidence tržeb velmi emotivní. Přečtěte si, co všechno si politici mezi sebou řekli.

Miroslav Kalousek. foto:  Dan Materna, MAFRA

Andrej Babiš, ANO

„Já jsem rád, že to máme konečně za sebou,“ řekl po schválení návrhu Babiš. „Pevně věřím, že Ústavní soud nám dá za pravdu,“ poznamenal také ministr financí, podle něhož dostala opozice dostatek prostoru na to, aby uplatnila své výhrady k zákonu. Části debaty ale podle něj byly o ničem.

Na variantu, že by ÚS nedal koalici za pravdu, se prý připravovat nebude.

Petr Fiala, ODS

Šéf občanských demokratů počítá se stížností k Ústavnímu soudu a slíbil, že jeho strana zákon zruší, pokud se v budoucnu dostane do vlády.

Babiš vyhrál. Elektronické pokladny budou, rozhodli poslanci po 236 dnech

ODS počítá s tím, že ústavní stížnost podá s podporou TOP 09. „Vůbec se nebojím, že bychom s naší ústavní stížností neuspěli,“ uvedl Fiala.

„Byli jsme svědky znásilnění jednacího řádu ze strany vládní většiny. Byl porušen zákon, když byla ukončena rozprava. Řada poslanců nemohla vystoupit a vyjádřit se.“

Miroslav Kalousek, TOP 09

Předseda TOP 09 hovořil zase o tom, že vládní koalice „ucpala hubu“ šestnácti jeho poslancům, kteří ještě chtěli vystoupit, což považuje za nedemokratické.

„Co bude příště, zmocňovací zákon?“ ptal se v narážce na nacistické Německo. Poznamenal také, že mu jeden z dnešních politiků velmi připomíná italského diktátora „Benita Mussoliniho svým způsobem vzývání korporátního způsobu řízení státu“.

Ministr financí Andrej Babiš.
Sněmovna ukončila rozpravu k EET.

Narážel tak podle všeho na šéfa hnutí ANO Babiše, který je majitelem koncernu Agrofert a stát chce řídit jako firmu.

Bohuslav Sobotka, ČSSD

„Na rozdíl od pravicové opozice ODS a TOP 09, která se pokoušela mnoho měsíců zákon zablokovat, jsme přesvědčeni, že pravidla musí platit pro všechny a být také všemi dodržována,“ uvedl český premiér.

PŘEHLEDNĚ: Co přinese zavedení elektronické evidence tržeb

„Věřím, že se nyní podaří schválit zákon v co nejkratší době také v Senátu, aby mohlo dojít k jeho zavedení do praxe co nejdříve,“ napsal také.

Podle Babiše by zákon mohl být zaveden do praxe koncem letošního roku.

Pavel Kováčik, KSČM

Komunisté se k případné ústavní stížnosti pravděpodobně nepřipojí. Při hlasování o EET se strana zdržela především kvůli tomu, že neprošly pozměňující návrhy strany nebo návrh v podstatě plošných majetkových přiznání, který Sněmovna zamítla v úterý.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika nebyla procedura zvolená vládní koalicí v úplném souladu s jednacím řádem a ústavou. „Nicméně nejsme takoví, abychom si umyli ruce a odešli ze sálu. Jestliže jsem zvolen do Sněmovny, tak v Poslanecké sněmovně jsem a hlasuji,“ vysvětlil postoj klubu.

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb?

Ano. 597
Ne. 499
Nemám na to názor. 28
Autor: