Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Nemůžu rezignovat. Strana jsem já,‘ řekl Babiš v rozhovoru s Financial Times

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Ministr financí a předseda Hnutí ANO Andrej Babiš se otevřel listu Financial Times (FT) v rozhovoru s Henry Foyem. Popsal tam svoji nynější situaci, co by si přál, ale také zkritizoval ostatní politiky a označil se za „nepřítele systému“.

Rozhovor se objevil na stránkách FT 19. února.

Babiš se hned na začátku setkání v restauraci v hotelu The Augustine obul do novináře, se kterým měl schůzku. Vadilo mu, že ho list FT popisuje jako politika stejného typu jako je Viktor Orbán a Robert Fico.

Andrej Babiš dál vysvětloval, proč se neřadí mezi konzervativní populisty. „Podívejte, já jsem imigrant. A žil jsem pět let v Maroku. Mám tam spoustu přátel a s muslimy nemám problém. Ale kolik migrantů můžeme vzít? Potřebujeme provádět výběr mimo Evropu. V Turecku. Potřebujeme Ellis Island,“ řekl novináři a narážel přitom na ostrov, na kterém dříve migranti do USA vyčkávali, co s nimi bude.

Co se týče domácí politiky, Babiš se hájil, že není žádný Berlusconi, nebo Babišconi, jak ho někteří mohou nazývat. V rozhovoru popisuje, že je „nepřítel systému číslo jedna“, „pod útokem ze všech stran“ a dokonce v ohrožení života, jelikož „spousta lidí mě chce zabít“. Přitom nemůže nijak využít svých médií, jelikož by tím mimo jiné zničil svou investici. Vyjádřil se, že žádnou cenzuru nepraktikuje, i když autocenzura se v médiích nejspíš objevuje.

Strana je se mnou propojená

„Kdybych nebyl v politice, tak bych měl mnohem větší vliv,“ říká dál a pokračuje: „To bych mohl využívat své noviny. To bych mohl lobbovat, ovlivňovat politiky. Teď vím, jak to dělají“.

Andrej Babiš si během rozhovoru několikrát postěžoval na svůj pokročilý věk (je mu je 61 let), na stres, který mu politika způsobuje, a na to, že nemá čas na rodinu ani přátele.

Když se ho novinář zeptal, proč tedy s kariérou politika neskončí, Babiš se rozčílil: „Já nemůžu rezignovat! Jste blázen? Musel bych opustit zemi. Všichni by si mysleli, že jsem zrádce. To nemůžu udělat. Musím to tu dokončit. Spousta lidí na mě sází, že to tady dokážu změnit. A já věci měním. Strana je se mnou propojená. Strana jsem já.“

Klaus - nejvíc negativní člověk

Během rozhovoru také do restaurace zavítal Václav Klaus, který tam měl sjednanou schůzku s Miroslavem Kalouskem. Klaus se s Babišem srdečně pozdravili, ale jakmile zmizel z dohledu, Babiš bývalého prezidenta charakterizoval jako „nejvíce negativního člověka“, který se ho chce spolu s Kalouskem „zbavit“.

Babiš se obul i do Bohuslava Sobotky, jehož funkci ve vládě popsal jako „pěkné místo zcela bez zodpovědností za zákony. Ministři jsou ti, kteří musí tvořit zákony“.

Pokud by Hnutí ANO uspělo i v příštích volbách, Babiš by rád zůstal na místě, kde by měl dohled na administrativu. Funkce premiéra ho neláká, řekl v rozhovoru.

Na závěr ještě novináři poradil, aby o něm nepsal jako dřív. „Já nejsem Orbán. Není to pravda.“

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Exprezidentu Klausovi hrozí další postih. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Exprezidentu Klausovi hrozí další postih. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Exprezidentu Klausovi hrozí další postih. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER VÝVOJE (50-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč