Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

OKD přerušila těžbu ve všech dolech. Hackerský útok ochromil její počítačovou síť

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Společnost OKD z bezpečnostních důvodů přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, ochromil počítačovou síť firmy, řekl v pondělí mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Na místě jsou odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Firma už zahájila reinstalace nejdůležitějších stanic a obnovu systémů, jež budou kvůli zajištění těžby a bezpečnosti pracovat v oddělené malé síti, kterou počítačoví experti nyní vytvoří.
  17:19aktualizováno  21:17

Analýza viru bude k dispozici až v novém roce a kompletní obnova dat bude časově náročná. Na vyšetřování útoku spolupracuje s OKD policie, uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Tento měsíc napadl kryptovirus počítačový systém nemocnice v Benešově. Zařízení fungovalo v omezeném režimu, na nápravě pracovali IT specialisté. Po útoku virem nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Lékaři tam začnou operovat až v lednu.

Benešovská nemocnice obnovuje po virovém útoku provoz dalších oddělení

„Počítačová síť společnosti OKD se z neděle na pondělí stala obětí hackerského útoku, který způsobil okamžitou nefunkčnost celé sítě těžařské firmy a všech jejich serverů. V současné době je tedy mimo provoz kompletní síťová infrastruktura a z bezpečnostních důvodů vedení společnosti OKD okamžitě ukončilo i těžbu ve všech svých dolech,“ uvedl Čelechovský.

První atak škodlivého kódu podle něho přišel v pátek 20. prosince. „Účelem bylo podle počítačových specialistů vytvoření vstupního bodu. Hlavní útok pak nastal v neděli 22. prosince kolem 22:00, kdy škodlivý kód komplexně napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy,“ uvedl mluvčí OKD.

Vedoucí IT oddělení firmy Martin Straka uvedl, že je nutné kompletně obnovit data jednak ze záloh, ale hlavně takzvanými čistými instalacemi stejně jako v případě benešovské nemocnice. „Nicméně podle vyjádření počítačových expertů z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) bude obnova časově náročnější, protože infrastruktura OKD je několikrát složitější než u nemocnice,“ uvedl Straka.

Čelechovský ČTK řekl, že úplnou charakteristiku zjištěného viru a jeho analýzu včetně účinného způsobu jeho likvidace a bezpečného vyčištění všech stanic ale OKD bude mít s ohledem na časové dispozice NÚKIB k dispozici až v novém roce. „Nicméně již nyní v průběhu vánočních svátků firma zahájila reinstalace nejdůležitějších stanic a obnovu systémů, které budou pracovat v takzvané oddělené malé síti, a to hlavně s ohledem na zajištění plánované těžby, ale především bezpečnost zaměstnanců,“ uvedl.

Řekl, že firma dotěžovala naplánované objemy a na svátky měla plánovaný omezený provoz. Způsobené škody tak podle Čelechovského nebudou vysoké. Plný provoz tak začne podle plánu 27. prosince.

Mluvčí NÚKIB Radek Holý ČTK řekl, že firma OKD úřad o incidentu informovala dnes dopoledne. „My jsme vyslali čtyři naše specialisty, kteří teď spolupracují ještě s jinými odborníky na analýze toho, co se tam stalo. Na základě této analýzy budou později vydána doporučení přímo pro OKD,“ řekl Holý.

Podle ministra Havlíčka na uvedení systému do provozu intenzivně pracuje dodavatel softwaru. „Příčiny se vyšetřují jak na interní úrovni, tak ve spolupráci s policií,“ uvedl ministr na dotaz ČTK. Policejní mluvčí René Černohorský řekl, že událost vyšetřuje moravskoslezské krajské oddělení kybernetické kriminality.

Těžební společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Doly ale v příštích letech čeká postupný útlum. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v dolech na Karvinsku pracuje zhruba 8500 lidí.

V roce 2018 měla společnost OKD čistý zisk 1,29 miliardy korun, předloni to bylo 3,4 miliardy. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden řekl, že letos OKD skončí ve ztrátě několika set milionů korun.

Útoky na českém internetu v posledních pěti letech

15. ledna 2015 - Terčem hackerského útoku se staly internetové stránky Českého statistického úřadu (ČSÚ); byly zhruba dvě hodiny nedostupné.

23. prosince 2015 - Hackeři zaútočili na twitterový účet tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Objevily se na něm falešné komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům.

5. ledna 2016 - Cílem dalšího útoku se stal Sobotkův e-mail. Korespondence byla zveřejněna na extremistickém webu White Media. Hackeři napadli také Sobotkův webový blog, dostali se též do e-mailů poslanců ČSSD Jana Chvojky a Jana Birkeho.

26. dubna 2016 - Hackeři zaútočili na stránky ČSSD. Snahou bylo upravit jejich obsah, nebo web alespoň vyřadit z provozu.

27. dubna 2016 - Terčem útoku se staly servery ČTK, zpravodajský servis a jeho dodávka klientům ohroženy nebyly. Hackeři tvrdili, že jsou rovněž autory útoku na internetové stránky ČSSD.

30. května 2016 - Hackeři hlásící se k Anonymous napadli web Senátu. Důvodem byl nesouhlas se zákonem o regulaci hazardu. Podle médií hackeři zaútočili i na stránky policie, ministerstva vnitra a ČSSD.

1. srpna 2016 - Hackeři hlásící se k Anonymous napadli weby některých firem patřících tehdejšímu ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Žádali zrušení elektronické evidence tržeb a zákona o hazardních hrách. Web Agrofertu hackeři opět napadli o tři týdny později.

31. ledna 2017 - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) sdělil, že e-mailové účty ministerstva napadli hackeři, kteří pronikli do účtů části zaměstnanců resortu, včetně schránky ministra a náměstků. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) za útokem stály ruské zpravodajské služby.

21. října 2017 - Web volby.cz, na kterém Český statistický úřad zveřejňuje výsledky hlasování, během sčítání hlasů sněmovních voleb opakovaně nefungoval. Výpadky způsobil masivní hackerský útok, který ale podle ČSÚ neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb.

23. června 2018 - Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku napadl hacker. Zašifroval veškerá data, nemocnice se k nim několik dnů nemohla dostat. Nemocnice odmítla vyděračské požadavky a data obnovila ze záloh, lékaři se ale několik dní nemohli dostat ke kartám pacientů.

11. prosince 2019 - Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Nešlo spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, nemocnice zrušila plánované operace. K normálu se začal její provoz vracet po týdnu.

23. prosince 2019 - Společnost OKD z bezpečnostních důvodů okamžitě přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť, informoval ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Autor: