Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Benešovská nemocnice kvůli počítačovému viru zela prázdnotou. Zdravotníci možná přijdou o data

Nemocnice v Benešově zeje prázdnotou. foto:  Petr Topič, MAFRA

BENEŠOV - Návštěvníky benešovské nemocnice ve středu vítaly prázdné čekárny a téměř vylidněný areál. Příčinou byl počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém a ochromil provoz zařízení. Rušno bylo jen na stavbě rehabilitačního centra, kde byli dělníci a pracoval jeřáb.
  16:24

„Nejdou počítače,“ oznamoval personál příchozím, kteří neslyšeli zprávy v médiích. Podle prázdných čekáren ale bylo možné usuzovat, že většina objednaných pacientů informaci včas zachytila. Například na chirurgii potkal zpravodaj ČTK před polednem jen jednoho člověka, který potřeboval vyndat stehy.

V nemocnici nelze spustit žádný laboratorní nebo jiný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace jsou zrušené. Lékaři mohou pacientovi například ošetřit odřeninu nebo zašít řeznou ránu, zvládnou běžné převazy a kontroly. Pokud ale bude potřeba rentgen, je to problém.

Areál benešovské nemocnice.
Jedna z prázdných čekáren v benešovské nemocnici.

„Když si třeba vykloubíte prst, tak nevíme, jestli máte kost ve správné pozici, protože rentgen a obrazový systém nemáme v provozu,“ řekl ředitel Roman Mrva. Zdůraznil, že nikdo z hospitalizovaných není ohrožen na životě. „Všichni pacienti, kteří leží v benešovské nemocnici, jsou schopni toho pobytu bez rizika dál,“ uvedl.

Jak dlouho problémy potrvají, není známo. Podle Mrvy se je určitě nepodaří vyřešit dnes. Původ a typ viru analyzuje tým odborníků, v případu se angažuje i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a zabývají se jím kriminalisté. Vojenské zpravodajství, které má mít na starosti kyberobranu, nabídlo hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) pomoc s případnou identifikací útočníka. „Stejně tak jsme připraveni pomoci s šetřením jak policii, tak NÚKIB, se kterým na zkoumání incidentu již spolupracujeme,“ uvedla mluvčí Vojenského zpravodajství Alžběta Riethofová.

Zdravotníci možná přijdou o některá data

Podle Mrvy byl napaden i zálohový server, a tak je otázkou, jestli zdravotníci o některá data nepřijdou. Museli by je pak od pacientů znova získat a do systému opět vložit. Mnohem horší by bylo, kdyby data někdo ze systému vytáhl a zneužil, což ale podle odborníků nestalo, dodal ředitel.

Nemocnice nedávno instalovala nový nemocniční informační systém za 30 milionů korun a data z původního ponechala v operačním systému, k němuž se virus podle ředitele nedostal. Kromě toho zařízení investovalo do systému na zabezepčení a ochranu dat. Odborníci však podle Mrvy míní, že toto zabezpečení není nikdy dostatečné, protože hackeři jsou pokaždé o krok napřed.

Autor: