Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Ondřej Brzobohatý: Otec mě učil úctě k ženám

Média

  18:30
Rozhovor s Ondřejem Brzobohatým vznikal pár dnů před smrtí otce. Taky ve chvíli, kdy běží seriál Gympl, kde hraje učitele a k němuž složil muziku.

Radoslav Brzobohatý se synem Ondřejem foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Stáli jste spolu s vaším otcem někdy před kamerou?
Stáli. V televizním filmu Dětinské hry dospělých režiséra Františka Filipa a mně bylo asi osm. Žádný dialog jsme tam ale spolu nevedli. To až teď nedávno, kdy jsme dotočili filmovou povídku Tereza, kterou režíroval Jirka Strach, tam jsme si pár vět vyměnili. Táta hraje profesora klavíru, Dagmar Havlová jeho žačku, učitelku hry na klavír, a já zas jejího žáka.
 
Je to výhoda nebo nevýhoda, hrát s někým tak blízkým jako je otec?
Pro mě je to jednoznačně výhoda. My jsme se vždycky spolu dokázali bavit otevřeně a věci si na rovinu vyříkat. Táta navíc nikdy nevyznával příliš autoritativní přístup k výchově. Jasně, že v  určitých situacích jsem ho přirozeně vnímal jako autoritu, ale daleko víc jsme vždy fungovali jako kamarádi.

Dal vám někdy nějakou důležitou radu?
Těch bylo. Většinou se týkaly vztahu muže a ženy - ostatně v tomhle ohledu je asi jeden z  nejpovolanějších. Vždycky mě učil úctě k ženám. Tvrdí, že ženský princip je tím, co tady na světě vším hýbe. A taky má jednu krásnou vlastnost, které si všeobecně u lidí moc cením, a tou je slušnost. On je za každé situace slušný, ve smyslu lidský. Ačkoli je někdy bručoun a občas se s ním nedá vydržet, protože je tak trochu neurotik, pořád v sobě má velkou člověčinu a slušnost. Snažím se vzít si z  něho v tomhle příklad, protože občas mám takový sígrovský úlety. To se pak vždycky zarazím a řeknu si, tak pozor. Navíc jsem se už několikrát přesvědčil, že slušnost se mi od těch druhých stonásobně vrátí.

Takže vám život potvrzuje, že tatínek radí dobře?
Často ano. Ale zároveň je život tak pestrý, že mi jeho moudra občas i vyvrací.

Více zítra v magazínu Pátek, kde se navíc dočtete o:

  • Virtuální hřbitov nechátrá

Z tepla svého obýváku můžete zapalovat svíčku, pokládat květiny, vyprávět historky... na hrobě svého blízkého.

  • Rozhovor s Theodorem Pištěkem, malířem, kostýmním návrhářem a automobilovým závodníkem.
  • A přece to bolí

S  bolestí žijeme odnepaměti. Stejně jako se snahou ji pochopit a ovládnout. Zřejmě jsme dnes už na dobré cestě. Vyprávějte to však lidem, co musí každý den do práce s tím, že je k zešílení bolí hlava…

Autor: