Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Drahá data v Česku? Operátoři mají společný zájem na vysokých cenách, tvrdí strážci trhu

Mobilní telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. | foto: Shutterstock

PRAHA Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v pátek schválila obsáhlou analýzu, která může být podkladem pro budoucí regulaci cen mobilních operátorů v Česku. Závěry expertů z ČTÚ říkají, že zákazníci platí hlavně za mobilní data vysoké ceny.

Viníkem současného stavu je podle zprávy nefungující konkurence mezi trojicí mobilních operátorů. Analýza také dospěla k tomu, že v Česku nelze příliš  očekávat příchod konkurence, která by současnou situaci změnila.

K materiálu se nyní může vyjádřit veřejnost. Reakce se očekává hlavně od mobilních operátorů, kteří již zprávu regulátora trhu dostali. Konečná verze, do které se zapracují také jejich připomínky, pak zamíří do Bruselu. Česká vláda chce, aby Evropská komise dovolila v Česku trh mobilního internetu regulovat. Dosud cenu ovlivňuje pouze trh samotný.

Podle ČTÚ patří Česko v nákladech na používání mobilního telefonu mezi deset až dvacet procent nejdražších zemí, které se objevují v mezinárodních srovnáních. Minulý týden premiér Andrej Babiš (ANO) představil vlastní návrh zákona, který se týká především zavedení možnosti snazšího a levnějšího vycouvání ze smluv uzavřených s operátory na dobu určitou.

“S ohledem na charakter mobilního trhu, který je trhem oligopolním, vyhodnocená kritéria indikují existenci tacitní koluze všech tří síťových mobilních operátorů, a to O2, T-Mobile a Vodafone,” uvádí ČTÚ.

Tacitní koluze znamená, že firmy sice netvoří kartel a nejsou na společném postupu domluveny, ale postupují ve shodě, protože mají společný zájem. A tím je udržet vysoké ceny. Proto se vzájemně hlídají, a nepřichází tak například s atraktivnějšími nabídkami jak pro zákazníky, tak ani pro virtuální operátory, kteří by používali jejich síť, vyplývá z šetření úřadu.

Operátoři zprávu čtou

“Zprávu jsme právě obdrželi, teprve ji studujeme, na nějaké stanovisko je příliš brzy,” reagovala mluvčí T- Mobile Martina Kemrová. Téměř stejnou odpověď poslali také zástupci Vodafonu. Zpráva ČTÚ má 80 stran.

Na situaci podle analýzy telekomunikačního úřadu nic nemění ani to, že má část zákazníků podpultové ceny nebo nabízí nějakou formu rodinných nebo studentských slev. Nepomohli ani virtuální operátoři, kteří nedokáží nabízet výrazně lepší ceny než trojice velkých operátorů. Jsou totiž mimo jiné závislí na jejich sítích.

Pokud se podaří Evropskou komisi přesvědčit, že trh v Česku selhal, mohlo by ČTÚ regulovat například velkoobchodní ceny na trhu. Velcí mobilní operátoři by mohli dál zůstat drazí, museli by ale levněji nabízet přístup do svých sítí virtuálním operátorům - ti by pak mohli přijít s atraktivnější nabídkou.

Regulace ale nemusí být nakonec potřeba. Ještě letos by se měly dražit frekvence, které nyní používá televizní vysílání. Na trh by se tak mohl dostat čtvrtý operátor. Od toho se očekává, že rozvíří stojaté vody českého mobilního trhu.

Aby aukce přilákala co nejvíce zájemců, snaží se vláda rychle prosadit změnu zákona o elektronických komunikacích. Nově by měla změna operátora zabrat maximálně dva dny, minulostí by se měly stát i pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Nový operátor by tak v Česku snadněji získal nové zákazníky.

Ceny, za které Češi volají a používají mobilní internet se v Česku začaly opět řešit po výroku ministryně průmyslu Marty Nováková, která řekla, že za vysoké ceny mohou sami Češi, protože používají wifi a mobilní data používají málo. Operátorům se pak podle ní nevyplatí zlevnit.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...