Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Babiš a operátoři se přetahují o cenu dat. Na klíčovou schůzku posílají nejvyšší bossy

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Hra o levnější data se posunula na další úroveň. Premiér Andrej Babiš má v úterý o cenách mobilního internetu jednat přímo s šéfy českých operátorů. T-Mobile, O2 i Vodafone si před důležitou schůzkou předepsaly mlčení. Jde jim o hodně – na úterý plánované setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) může výrazně napovědět, jakým směrem se bude v blízké budoucnosti ubírat jejich byznys. A hlavně – kolik vydělají.

„Cíl je stále stejný: zlevnění dat. Jejich cena je neúnosná,“ řekl Babiš LN před setkáním na Úřadu vlády.

Podle mezinárodních srovnání patří mobilní data nabízená v Česku mezi nejdražší v Evropě. V průměru platí Češi za jeden gigabyte dat 149 korun, vyplývá z aktuálních údajů společnosti Point Topic. Zároveň z nich lze vyčíst, že například Rakušané či Finové za stejný objem platí zhruba šestinu. Lépe jsou na tom i Němci, jejichž ceny jsou v rámci Evropy relativně vysoké.

Tiché datové jaro

„Vzhledem k citlivosti celé situace se tentokrát odpovědi, s dovolením, vzdáváme,“ vzkázala před schůzkou s premiérem mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Podobné odpovědi nabídli zástupci O2 a Vodafonu.

Jisté nicméně je, že operátorské trio vysílá na Malou Stranu nejvyšší vedení. „Půjdou tam generální ředitelé, to jsme panu premiérovi potvrdili,“ řekl LN Jiří Šuchman, předseda Asociace provozovatelů mobilních sítí, kam čeští operátoři náleží. Za Babišem by tedy měli vyrazit Jindřich Fremuth v dresu O2, Petr Dvořák za Vodafone a José Perdomo Lorenzo za T-Mobile.

Není to ovšem poprvé, co se Babiš – pro nějž se ceny mobilních dat staly jedním z klíčových témat – s šéfy operátorů setká. Schůzky na stejné téma s nimi absolvoval koncem loňského května. Ohlášené datové jaro však nepřišlo. Ceny běžných neomezených tarifů s určitým přídělem dat se drží na podobné úrovni. Za volání, SMS a data zaplatí lidé od 749 do 799 korun – rozdíl určuje především přidělený počet gigabytů, ostatní je bez omezení. Operátoři své ceníky zpravidla hájí náklady na frekvence a nutností investovat do výstavby moderních sítí.

Dvouleté smlouvy v ohrožení

Situace oproti loňskému jaru je ale odlišná. Babiš v tažení za lacinějším internetem v mobilu přitvrdil. Před dvěma týdny se pochlubil návrhem na změnu zákona, který předložil sám, což není obvyklý postup. Klíčovým bodem je, že zákazník se smlouvou na dobu určitou může po uplynutí tří měsíců odejít ke konkurenci, a to bez smluvní pokuty.

V současnosti musí svému operátorovi uhradit pětinu z částky, již mu zbývá zaplatit do konce smlouvy. Podobný návrh jako premiér představili téměř ve stejnou dobu také opoziční Piráti.

Kvůli Babišově tahu se kontrakty uzavřené na pevně stanovenou dobu mohou stát ohroženým druhem. Smlouvy s platností na dva roky jsou pro operátory nesmírně důležité. Pokud by změna prošla, o takto zvýhodněného zákazníka by operátoři mohli po třech měsících snadno přijít.

„Smlouva, u níž poskytovatel musí služby poskytovat po celou dobu, zatímco odběratel ji může kdykoliv bez náhrady ukončit, nemá z obchodního pohledu smysl,“ uvedla už dříve mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Snazší úprk od stávajícího operátora by pak mohl povzbudit některou z firem, která uvažuje o vstupu na český trh v pozici čtvrtého operátora. Nový hráč může vzejít z připravované podzimní aukce – pokud by se mu podařilo vydražit frekvence uvolněné televizním vysíláním. Jeho příchod by logicky poničil cenovou shodu stávajících operátorů a nabídky by poslal skoro jistě níž.

„Nosné téma setkání s operátory je, jak zvýšit nabízený objem dat a nastavit lepší podmínky pro zákazníky,“ popsal LN Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci. Podle něj by se lidé měli dozvědět, jakých cen mohou dosáhnout. Řeč podle Dzurilly bude i o zmíněném návrhu zákona o elektronických komunikacích, který zkracuje dobu pro přenos čísla z deseti na dva dny.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...