Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fondy nahánějí poslední klienty. Jak si zařídit II. pilíř last minute?

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Pokud je vám nad 35 let a uvažujete o vstupu do II. pilíře penzijní reformy, na rozmyšlenou máte ve většině případů čas už jen do pondělí. Možnost alespoň částečně se vyvázat ze sociálního pojištění, místo 28 procent platit 25 % a zbylá tři procenta si ukládat pro sebe, budou mít ještě lidé, kterým bylo 35 letos.

Přestože se na ministerstvu financí uvažovalo o prodloužení lhůty, kdy by lidé starší 35 let mohli podepsat smlouvu o důchodovém spoření, podle aktuálních zákonů je posledním možným dnem pro vstup 30. červen. Vzhledem k tomu, že jde o víkend, termín je však termín prodloužen do pondělí 1. července.

Kolik lidí začátkem června vstoupilo do 2. pilíře? KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Pobočky finančních domů poslední týdny a zejména dny navštěvuje více klientů než v uplynulých měsících. O pojišťovací horečce ale zatím řeč být nemůže. Podle Ondřeje Kubaly, mluvčího Asociace penzijních fondů, některé společnosti hovoří o nárůstu v řádu desítek procent za poslední týdny a zejména dny.

Například penzijní fond Komerční banky měl podle Michala Teubnera ze 24. na 25. června nárůst o 15 procent na 11 500 smluv celkem. 

Termín

Termín 1. července se týká jen lidí, kterým bylo 35 let v loňském roce nebo dříve. Pokud bylo 35 let někomu letos, má čas na rozhodnutí až do konce letošního roku.

Lidé, kteří jsou v době svých 35. narozenin nezaměstnaní, pracují v zahraničí, jsou na mateřské či rodičovské dovolené, mají na vstup do druhého pilíře také ještě čas.

Musí se rozhodnout do půl roku od okamžiku, kdy se vrátí zpět do práce, i když jim už bude více než 35 let.

"Evidujeme stovky nových smluv denně, které k nám proudí ze všech distribučních kanálů včetně poboček České pojišťovny nebo internetových stránek. O desítky procent se rovněž zvýšil provoz v našem kontaktním centru, které přijímá klientské dotazy ohledně druhého pilíře," řekl pro server Lidovky.cz Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny.

Nárůst počtu lidí registrují penzijní fondy už od začátku června. "V  tuto chvíli máme uzavřeno necelých osm tisíc smluv, z toho v červnu jsme uzavřeli téměř dva tisíce smluv", říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Zájem Čechů o vstup do druhého pilíře penzijního systému sice v posledních dnech rostl, přesto počet účastníků v polovině roku nedosáhl ani 100 tisíc, přičemž penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí do konce června asi půl milionu lidí. Růst v řádech desítek procent tedy vzhledem k minimálnímu základu není tak velký.

Druhý pilíř důchodové reformy umožňuje lidem ukládat si tři procenta ze sociálního pojištění na svůj důchod pod podmínkou, že si k nim každý měsíc přidají dvě procenta ze svého.

Druhý pilíř last minute

"Smlouvu je možné uzavřít ještě o víkendu i v pondělí, a to jak přes obchodního zástupce, tak na přepážce, ale i přes internet. I v případě internetu však musí být na smlouvě oba podpisy, tedy klienta i penzijní společnosti nejpozději s datem 1. července. Pokud klient nechá podpis na poslední chvíli, je ideální její sjednání na přepážce. Proto jsme také rozšířili provozní dobu," vysvětluje mluvčí Allianz Dagmar Koutská.

KALKULAČKA DŮCHODOVÉ REFORMY

"Pokud klient bude požadovat zaslání smlouvy z penzijní společnosti, tak je to možné jen do 30. června 2013," doplnil šéf představenstva KB Penzijní společnosti Pavel Jirák.

Změní se druhý pilíř?

Už teď je známa čtveřice opatření, ke kterým plánuje ministr financí v demisi Miroslav Kalousek návrh na prodloužení rozhodovací doby přilepit a která má druhý pilíř zatraktivnit.

Podle již paragrafované novely zákona by mělo být možné z druhého pilíře vystoupit. Odchod by zájemce mohl uskutečnit po pěti letech spoření, ovšem bez možnosti opětovného návratu.

„To je změna spíše psychologického charakteru, po které byla velká poptávka od veřejnosti i samotných penzijních společností,“ řekl LN náměstek ministra financí pro finanční trh Radek Urban.

Další navrhovaná změna se týká dědění. Dědicové by si nově mohli vybrat, jestli si zděděné peníze naspořené ve druhém pilíři vyberou hotově, nebo si je nechají převést na svůj účet u penzijní společnosti.

Třetí novinkou má být další možnost volby o délce vyplácení ušetřených příspěvků. K doživotní nebo dvacetileté rentě by mohla přibýt i patnáctiletá. Nárok na výplatu penze by také měl být nově vázán pouze na dosažení důchodového věku, a ne zároveň i na dovršení 35 let v systému.

LN - Jan Vodička

Autoři:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...