Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Budvaru roste prodej lahví, přikoupí přepravky a od poloviny roku zdraží desítku

Ekonomika

  14:37
České Budějovice - Pivovaru Budějovický Budvar rostou prodeje baleného piva. V drobných desítkách procent stouply meziročně za první čtvrtletí prodeje v lahvích. Budvar zdraží v polovině roku desetistupňové lahvové pivo podobně, jako od ledna zdražil o 3,7 až čtyři procenta jiné lahvové a plechovkové pivo.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Budějovický Budvar

Kvůli vyšším prodejům lahví přikoupí desítky tisíc přepravek. V červnu zprovozní další cylindro - kónické tanky. Ve čtvrtek o tom informoval ředitel Budvaru Petr Dvořák.

Jarošovský pivovar ‚stát bude dál‘. Obří koncern Heineken prohrál spor o legendární českou značku

Budvar má tři linky na stáčení do lahví. „Nemáme problém s kapacitou linky, ale v jarních měsících budeme vypisovat mimořádné směny, abychom uspokojili poptávku. Problém bude s kapacitou přepravek, musíme jich koupit desítky tisíc. Oznámili jsme také našim zákazníkům, že budeme o drobné procento zdražovat naše desítkové pivo v lahvi,“ řekl Dvořák.

V lednu zdražil Budvar v ČR lahvové a plechovkové pivo v průměru o 3,7 až čtyři procenta. Víc zdražil ležáky než desítky. Teď podle Dvořáka dorovná cenu desetistupňových piv na stejný poměr, o kolik zdražil ležáky.

Prodeje za první čtvrtletí budou meziročně o dvě až tři procenta nižší než loni. Prodej sudového piva proti loňsku klesl asi o 80 procent. „Hospody až na výjimky, krátkodobé otevírání někde po Evropě, jsou v našich hlavních exportních zemích zavřené skoro všude,“ řekl ředitel.

Pivovar se 670 zaměstnanci plánuje novou linku na stáčení piva do plechovek, protože prodeje v těchto baleních rychle rostou. Zprovozní ji zřejmě v březnu 2022. „Rozjíždí se stavebně, letos se začne instalovat,“ řekl ředitel.

V červnu zprovozní Budvar další cylindro - konické tanky, investice je kolem 60 milionů Kč. Koncem roku zřejmě začne stavět novou varnu. Letos podnik investuje zhruba 500 milionů korun.

Covid srazil odbyt točeného piva, Češi mění sudy za plechovky. Nevratná ztráta, říkají pivovarníci

Budvar uvařil loni 1,73 milionu hektolitrů piva, nejvíc za 125 let existence pivovaru. Měl také historicky nejvyšší tržby za pivo, předloňských víc než 2,8 miliardy Kč překonal asi o 25 milionů. V roce 2019 měl rekordní čistý obrat tři miliardy, zisk po zdanění 278 milionů. Předloni vyvezl téměř 69 procent prodaného piva.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!