Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeň nemá na Evropské hlavní město kultury. Vzdá se titulu?

Ekonomika

  12:58
PLZEŇ - Program Plzně jako Evropského hlavního města kultury (EHMK) pro rok 2015 ohrožuje nedostatek financí. Předsedkyně správní rady obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová zastupitele varovala, že pokud město nejdéle do října nezíská závazný příslib peněz na hlavní program pro rok 2015 ve výši 450 milionů korun k současným jistým 200 milionům, bude čestnější vzdát se titulu.

Náměstí Republiky v Plzni foto: ČTK

Podle vedení Plzně, jehož někteří členové označili zprávu šéfky Plzně 2015 za alarmující, bude program chudší, než k jakému se město zavázalo.

ČTĚTE TAKÉ:

Plzeň spoléhá hlavně na stát, bude dále jednat s ministryní kultury, čeká na nové vedení kraje a po představení hlavních taháků programu pro rok 2015 očekává i zájem sponzorů, který je nyní podle náměstkyně primátora pro kulturu Evy Herinkové (ČSSD) téměř nulový.

"Je to pouze varování, o ukončení projektu neuvažujeme"

 "Nebudeme v žádném případě jednat o ukončení projektu. Chápeme to pouze jako varování, aby se politici problému více věnovali. Kroky ke shánění peněz musí ale dělat i obecně prospěšná společnost," řekl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Plzeň podle něj už nemůže vydat více než schválených 111 milionů korun.

Říjen je stanoven kvůli tomu, že v listopadu bude první oficiální monitoring v Bruselu. "Tam představíme definitivní program a řekneme, kolik na něj máme. Odstupovat ale nebudeme," uvedla Herinková.

"Máte skvělý tým, skvělé nápady a projekty, ale nemáte je za co realizovat. Je to reprezentativní projekt státu, který nemůže nechat financování v takové míře na městu nesoucímu titul," řekli v březnu v Plzni předseda poroty EHMK Manfred Gaulhofer.

Rozpočet EHMK: 650 milionů korun

Minimální výše rozpočtu, která je třeba k nabídce ročního mezinárodního top programu, je podle něj 26 milionů euro (asi 650 milionů korun). S touto sumou je ještě možné podle Gaulhofera zajistit takový program, který bude kvalitní, mezinárodně atraktivní, přiláká předpokládaný počet turistů a vytvoří takové ekonomické efekty, jež zajistí návratnost vložených finančních prostředků zpět do veřejných rozpočtů.

Jeden turista v průměru utratí 150 - 200 eur

Podle zkušenosti úspěšných EHMK je průměrná útrata jednoho turisty 150 až 200 eur (3750 až 5000 korun). Ruhr - Essen, kde bylo EHMK v roce 2010, dal do programové části 62 milionů eur a díky tomu přivítal 3,5 milionu turistů, o 28 procent více. Linz měl v roce 2009 parametry 68,7 milionu eur, 3,5 milionu turistů a nárůst o 20 procent.

"Od státu požadujeme investici, ne dotaci"

Pokud by Plzeň měla potřebných 650 milionů korun na program pro rok 2015, očekává, že by do města přijely dva miliony turistů. Při průměrné útratě 2000 korun by tam nechali čtyři miliardy korun, z toho by stát dostal 660 milionů korun na DPH a 500 milionů korun na dani z příjmu.

"Stojí za to nevzdávat a vysvětlovat, že od státního rozpočtu město nepožaduje dotaci, ale investici, která se státu několikanásobně vrátí nejpozději v roce 2016," uvedla autorka zprávy Krejsová.

Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015

Titul EHMK získala Plzeň 8. září 2010, kdy porazila Ostravu. Oficiálně jej schválila Rada ministrů kultury loni 19. května. Plzeň stanovila rozpočet projektu na léta 2011 až 2016 ve výši 2,6 miliardy Kč. Z toho 1,72 miliardy má jít na investice. Projekt EHMK funguje 26 let a je považován za jeden z nejúspěšnějších v EU.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat