Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňská Škoda vyhrála obří tendr. Bude nabírat

Ekonomika

  13:01
PLZEŇ - Škoda Electric, jeden z největších světových výrobců trolejbusů, podepsala v úterý s jihokorejskou firmou Hyundai Rotem kontrakt za dvě miliardy korun.

Lokomotiva Škoda 109E foto: Škoda Transportation

Člen skupiny Hyundai Motor Group, nakoupí od plzeňských strojíren kompletní elektrické a mechanické pohony včetně řídící elektroniky pro 80 elektrických lokomotiv určených pro turecké dráhy. Jde o dosud největší exportní zakázku firmy, řekl šéf Škody Electric Jaromír Šilhánek.

Čtěte více:

"Zvítězili jsme v konkurenci sedmi světových firem. První dodávka bude v červnu 2012, poslední v červenci 2014. Nově vyvíjené lokomotivy, určené především pro nákladní dopravu, budou provozovat Turecké státní dráhy TCDD," dodal. Kompletní pohony včetně výkonové a řídící elektroniky budou sloužit pro elektrická vozidla vyráběná v Jižní Koreji a následně v Turecku.

Škoda v lize mistrů
Díky novému kontraktu počítá podnik s nárůstem počtu zaměstnanců o desetinu na téměř 800. Tržby Škody Electric, které loni dosáhly 2,7 miliardy korun, by měly podle Šilhánka v letech 2013 a 2014 atakovat pět miliard korun, nejen díky dodávce pro Hyundai.

"Škoda Electric postoupila ze středoevropské soutěže do ligy mistrů. Dodá high technologii, která tvoří srdce, svaly a plíce, aneb to, co dělá lokomotivu lokomotivou," dodal ředitel. Z celkové ceny vozidla budou tvořit dodávky z Plzně 40 procent.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat