Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Pobaltí se poprvé odřízlo od elektřiny z Ruska. Chce se připojit k síti Evropské unie

ilustrační snímek: Pobaltí se odpojí od ruské elektřiny

ilustrační snímek: Pobaltí se odpojí od ruské elektřiny foto: Reuters

Moskva - Pobaltské státy se poprvé plně odpojily od elektřiny z Ruska, a to během zkoušky odpojení přenosových soustav, které je naplánováno na rok 2025. S odvoláním na své zdroje to v pondělí napsal ruský list Kommersant.
  9:41

Lotyšsko podle deníku bez vysvětlení přerušilo komerční dovoz elektřiny z Ruska na dva dny, 8. a 11. dubna, během zkušebního odpojení přenosové soustavy mezi Běloruskem a Litvou před odchodem pobaltských států z energetického uzlu BRELL. Ten propojuje energetické systémy Běloruska, Ruska, Estonska, Litvy a Lotyšska. Podle ruského ministerstva energetiky odpojení přenosové soustavy mezi Běloruskem a Litvou fungování ruského energetického systému neovlivnilo.

Kommersant dodal, že ve zmíněných dnech v Rusku kvůli přerušení vývozu klesla poptávka a ceny elektřiny, zatímco v Pobaltí naopak vzrostly kvůli zvýšení dodávek ze Švédska a z Polska. Podle operátora nadále pokračoval vývoz přebytků elektřiny do Litvy z Kaliningradské oblasti, ruské enklávy na pobřeží Baltu.

Pobaltské státy se v roce 2019 dohodly, že se zřeknou elektřiny z Ruska a Běloruska a k roku 2025 se připojí k síti Evropské unie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!