Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet exekucí silně roste

Ekonomika

  9:26
PRAHA - Lidé nesplácejí spotřebitelské úvěry, nečastěji se vymáhají částky do 50 tisíc.
Na začátku problémů může být nesplacení dluhu z kreditních karet

Na začátku problémů může být nesplacení dluhu z kreditních karet foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Stále více lidí v Česku má potíže se splácením dluhů. V loňském roce bylo podle včera zveřejněných čísel Exekutorské komory ČR nově nařízeno 427 800 soudních exekucí. Exekutoři a vymahači se shodují, že velká většina nesplácených částek pochází z menších spotřebitelských úvěrů.
 
„Zvýšil se počet případů, kdy se bankovní i nebankovní domy začínají v daleko větší míře než doposud obracet na exekutory,“ řekl Juraj Podkonický, prezident Exekutorské komory ČR. Meziroční nárůst počtu exekucí sice zpomalil z předloňských 74 procent na loňských 40 procent, ale komora očekávala nárůst pouze v rozmezí deseti až 15 procent. Letos Podkonický očekává další nárůst počtu exekucí. Odhadnout, kolik exekucí přibude, ale nedokázal.

Alarmující je však nově nastupující trend. Kromě tradičně vymáhaných dluhů za telekomunikační služby, plyn, nájemné a odpad se na exekucích začínají výraznější měrou podílet nesplácené spotřebitelské úvěry. „Exekuce v řádech milionů nebo desítek milionů jsou již historií. Velká většina nesplácených úvěrů je menší než 50 000 korun,“ řekl Podkonický. Tímto posunem k vymáhání menších částek se Česká republika, podle něj, přibližuje trendu v západní Evropě. Většina poskytovatelů drobných úvěrů má každou půjčku ošetřenou dozorčí doložkou, která případné vymáhání dluhu urychluje. „Během dvou měsíců od doby, kdy lidé přestanou platit, je na ně vyhlášena exekuce,“ řekl Podkonický.

Někteří věřitelé se předtím, než se obrátí na exekutora, snaží dlužnou částku získat zpět pomocí vymahačských firem. I ty potvrzují nastupující trend nesplácených menších úvěrů.

„Tempo růstu zadlužování je nezdravě rychlé. Ne pro ekonomiku České republiky, ale pro určitý segment populace, který není schopen překonat svou touhu po hmotných statcích, na které nemá peníze,“ řekl LN Hynek Filip, jednatel společnosti Sampa Invest, která se zabývá vymáháním pohledávek. Podle něj tito lidé podléhají návyku na spotřebitelské úvěry podobným způsobem jako gambleři návyku na hry.

Zabřednout do dluhové pasti je velmi jednoduché. Stačí si vzít jednu půjčku na auto a pak pomocí dalších úvěrů opravit porouchanou ledničku či pračku. Splátky dluhu pak již člověk nedokáže utáhnout a na scéně se objevují exekutoři či vymahači. „Zadlužování je smrtící především pro nízkopříjmovou skupinu obyvatelstva. A když říkám smrtící, tak to myslím doslova. Řada dlužníků totiž končí i sebevraždou,“ řekl Filip.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat