Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počet odsouzených firem roste. Hlavně v Brně, Praha ‚zaostává‘

Ekonomika

  6:00
BRNO/PRAHA - Kriminalizace společností roste. Vypovídá o tom čím dál vyšší počet odsouzených firem. Právnické osoby přitom zatím vůbec nejčastěji trestají v okolí Brna, Praha naopak zaostává.
Kriminalita v kravatě - ilustrační foto

Kriminalita v kravatě - ilustrační foto foto: Shutterstock

Během prvních devíti měsíců letošního roku došlo k pravomocnému odsouzení celkem 49 firem. Všechny spáchaly – například prostřednictvím svého managementu či zaměstnanců – určitý trestný čin.

Počet odsouzených firem sice není na první pohled nikterak omračující, při jeho porovnání s „výsledky“ z předchozích let ale sledujeme takřka skokový růst. Loni si totiž právnické osoby „vyslechly“ odsuzující rozsudek jen ve 22 a o rok dříve dokonce jen ve třech případech.

Statistika vyplývá z čísel, které má k dispozici Ministerstvo spravedlnosti. LN údaje získaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Ohrožení spíš na Moravě

Letos odsouzené firmy nejčastěji zkrátily daň nebo spáchaly podvod. Na hříšníky tak dopadla přísná pravidla zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Ten je v českém právním prostředí stále vnímán jako novinka, postupuje se totiž podle něj teprve od začátku roku 2012.

TRESTNÍ ODPOVĚDNOST FIRMY

  • Právnická osoba spáchá trestný čin, pokud jej provede při splnění dalších podmínek jejím jménem nebo v jejím zájmu nebo v rámci její činnosti.
  • Trestnou činnost přičitatelnou firmě může mít na svědomí například její statutární orgán, osoba vykonávající rozhodující vliv na řízení nebo při splnění dalších podmínek také řadový zaměstnanec při plnění pracovních úkolů.
  • Za trestný čin může být souběžně postižena jak firma, tak i její ředitel či zaměstnanec.
  • Firmy mohou coby preventivní opatření přijmout například takzvaný compliance program, zřídito znamovací protikorupční linku a podobně.
  • Pak totiž může soud uznat,že se společnost snažilapřípadné trestné činnosti předcházet.
  • Přesnější pravidla obsahujezákon č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Jde vlastně o speciální doplnění trestního zákoníku a trestního řádu.

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob se tedy určitým způsobem skutečně používá, odborníci ale upozorňují na to, že postih v jednotlivých regionech České republiky není rovnoměrný. Na Moravě totiž dochází k častějšímu použití zákona než v Čechách.

Jak totiž uvedl na nedávné konferenci Právo ve veřejné správě 2015 Lukáš Bohuslav z katedry trestního práva pražské právnické fakulty, 72 procent pravomocných rozhodnutí vydaly loni soudy na Moravě a hned dvanáct jich padlo přímo u Městského soudu v Brně.

Z již zmíněných 22 odsuzujících rozsudků přitom například zazněly tři v Hodoníně. Navíc všechny tři firmy musely za trest zveřejnit svůj rozsudek.

Naopak třeba v oblasti spadající pod Krajský soud v Českých Budějovicích nebyla loni a předloni odsouzena ani jedna právnická osoba. Letos už ale jde minimálně o tři osoby, které postihl Okresní soud v Jindřichově Hradci.

„Čísla svědčí o tom, jak a kdo se naučil s trestní odpovědností právnických osob pracovat,“ nabízí k údajům určité vodítko Lukáš Bohuslav.

Je přitom zajímavé, že tento trend pokračuje i v letošním roce. Zatím nejvíce trestů totiž opět padlo v jurisdikci brněnského krajského soudu, kde došlo během prvních devíti měsíců k odsouzení 27 právnických osob. Praha je pozadu, na jejích soudech si za toto období „vyslechlo“ pravomocný odsuzující rozsudek jen deset firem. Z toho sedm u městského soudu, tři pak u krajského.

Peněžitý trest se vyplatí

Soudy letos zatím nejčastěji ukládají trest spočívající v zákazu činnosti, v těsném závěsu za ním pak padá peněžitý trest. Justice se však stále drží poměrně při zemi. I když jí zákon o trestní odpovědnosti právnických osob umožňuje uložit trest výrazně převyšující jednu miliardu korun, reálně se zatím sankce pohybují maximálně v řádu desítek tisíc korun.

Nejvyšší loni uložený trest tak dosáhl částky 100 tisíc korun a trestal jím Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou. Tento soud vůbec patří k těm přísnějším, v jiném loni souzeném případě totiž uložil jeden z nejdelších trestů zákazu činnosti.

Šéf Vítkovic Světlík nemusí platit podnikateli Beranovi 1,69 miliardy za akcie

„Pro právnické osoby je tak vlastně výhodnější, aby byly potrestány v rámci trestního řízení, kde zaplatí desítky tisíc korun, než aby byly trestány ve správním řízení, kde bývá postih znatelnější,“ upozorňuje tak na zajímavou souvislost Bohuslav.

Jak už bylo patrné i na příkladu z Hodonína, soudy ukládají poměrně často také sankci spočívající v uveřejnění rozsudku. Dotčená firma pak musí například v novinách zveřejnit soudem formulované oznámení o svém prohřešku. Fakticky tak jde s určitou mírou nadsázky o obdobu středověkého pranýřování. Výrazné tak jsou zejména reputační dopady celého trestu. Zákon přitom počítá s celkem sedmi různými sankcemi. Jak upozornil Lukáš Bohuslav, většina již už byla i uložena.

Vedle těch již rozebraných jde o propadnutí majetku nebo určité jednotlivé věci, zákaz účasti na veřejných zakázkách či zákaz přijímání dotací a subvencí. Krajní variantou je pak úplné zrušení firmy, tedy vlastně obdoba trestu smrti. Tento trest přitom jen letos padl už minimálně dvakrát.

Zákon je špatný!

Zákon o trestní odpovědnosti firem přesto podle odborníků nefunguje tak, jak by měl. Kritikou nešetří například vedoucí kateder trestního práva pražské a olomoucké právnické fakulty Jiří Jelínek.

Zákon se podle něj musí výrazně předělat. Úprava podle něj není propracovaná a po několika letech aplikace jsou vidět její nedostatky.

„Odpovědnost právnických osob je poměrně široká, existuje ale poměrně malá možnost právnické osoby se této odpovědnosti vyhnout,“ uvedl dříve profesor Jelínek v rozhovoru pro LN. Je tak podle něj nutné změnit více ustanovení a zákonem se zabývat jako celkem. První výraznější novela je nyní připravena, o jejím rozsahu se ale stále diskutuje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat