Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf Vítkovic Světlík nemusí platit podnikateli Beranovi 1,69 miliardy za akcie

Ekonomika

  14:56
OSTRAVA - Majitel strojírenského holdingu Vítkovice Jan Světlík nemusí platit Davidu Beranovi 1,69 miliardy korun za akcie. Uspěl u pražského soudu s návrhem na odklad rozhodnutí Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. O návrhu na úplné zrušení tohoto rozhodnutí zatím soud nerozhodl.

Majitel ostravských Vítkovic Jan Světlík foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Ostravský soud ale zároveň zamítl návrh na exekuci uvedené částky, které se na Světlíkovi domáhal Beran.

Oba soudy rozhodly nezávisle na sobě v závěru minulého týdne. Stanovisko soudů podle holdingu Vítkovice znamená, že rozhodčí nález nedává Beranovi šanci na žádnou reálně vymahatelnou částku.

„Je to teď jen papír s neuvěřitelně nehoráznou historií vzniku,“ uvedl Jan Světlík. Rozhodčí nález je podle něj od samého začátku pochybný a porušuje zákony.

Kauza holdingu Vítkovice: Světlík má Beranovi zaplatit 1,69 miliardy korun

„Rozhodci vůbec neměli o údajném Beranově nároku jednat, protože ve stejné věci už bylo rozhodnuto rozhodčím soudem i dalšími soudy před lety (v roce 2008 a následujících letech).

Jeden z rozhodců také zatajil, že několikrát působil v kauzách souvisejících s předmětem řízení, takže je podjatý,“ uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Řekla, že Světlík podal trestní oznámení na Berana a dva rozhodce, které nyní vyšetřuje policie.

Spor o akcie mezi Beranem a Světlíkem se táhne několik let. Původní spor dotáhl Beran až k Ústavnímu soud (ÚS), u kterého však v roce 2013 prohrál. ÚS potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. Světlík za ně měl zaplatit 78 milionů korun.

Miliardář Beran se ale s verdiktem nespokojil a loni podal novou žalobu. S tou uspěl, ovšem nyní protižalobu podal zase Světlík.

Zapeklitý spor

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík dříve spolupracovali, ale okolo roku 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo.

Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

Vítkovice Holding zastřešuje celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG.

Autor:

Mohlo by vás zajímat