Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krouží nad terénem a odhalují podvody. České pojišťovny mají vlastní ,letky‘ dronů

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Nové technologie si našly cestu i do pojišťovnictví. Pilotování dronů už je nedílnou součástí práce pojišťoven, některé mají dokonce tým zaměstnanců, který se stará výhradně o ně. Nejčastěji drony vzlétají nad zemědělské pozemky. Dostanou se i tam, kam likvidátor nemůže.

Bezpilotní dron (ilustrační foto). foto: MVČR

Drony dnes už nepoužívají pouze nadšenci a filmaři. Postupně se rozrůstá škála profesí, kde využívají výhody, které stroje přináší. Jeden z takových oborů je i pojišťovnictví. Kromě ohledávání míst, kde se stala pojistná událost, mohou stroje pomáhat při odhalování pojistných podvodů a celkově zpřesnit vyčíslení škod.

Pilot se musí zaregistrovat a složit zkoušky

Začít létat s profesionálními drony nejde ze dne na den. Kromě toho, že musí pilot splnit několik povinností, je nezbytné, aby měla pojišťovna povolení k leteckým pracím. „Provozovat drony je poměrně složité. Pilot musí být registrovaný na Úřadu pro civilní letectví, musí složit pilotní zkoušky a prokázat, že s dronem umí létat. Každý dron musí být rovněž zaregistrovaný na úřadu,“ řekl serveru Lidovky.cz Václav Hanzlík, projektový specialista likvidace z Generali.

Právě Václav Hanzlík je jeden ze tří pilotů, kteří mají v Generali na starost drony a ohledávání pozemků a budov z ptačí perspektivy. Svoji „letku“ si pojišťovna vytvořila z dosavadních zaměstnanců. Dalšího pilota, který bude čvrtým do týmu, vyberou rovněž ze svých řad. Hanzlík měl k dronům podle svých slov blízko již předtím, ještě než je začal profesionálně pilotovat.

Nastává doba ‚dronová‘. Čína staví nákladní model, který unese 20 tun

Své „letky“ mají i další pojišťovny. Česká pojišťovna a Kooperativa vytvořila také tým svých pilotů, ČSOB si najímá externí firmu.

Dron se dostane na místa, kam člověk nemůže

„Drony využíváme ke zkoumání pojistných událostí a také k odhalování pojistných podvodů. Největší podíl naší práce je stanovování škod, případně monitoring před uzavřením smlouvy. Nejčastěji se využívají u zemědělských pozemků. Při odhalování podvodů jsou to zase spíše haly. Dostaneme se tam, kde normálně člověk nemůže,“ popsal Hanzlík z Generali.

Cestičky v poli vychodila divoká prasata.
Plocha poničená požárem. Dron jednoduše změří rozlohu a nafotí pozemek.

Jeho slova potvrzuje i pilot z České pojišťovny. „Drony jsou skvělými pomocníky ve chvílích, kdy potřebujeme detailně zdokumentovat rozsáhlé škody nebo škody na těžko přístupných místech. Díky nim již není nutné, aby mobilní technik šplhal na poškozený komín či vysokou strmou střechu,“ dodal licencovaný pilot České pojišťovny Martin Fišr.

Využití by stroje mohly najít například u povodní. „Předpokládáme, že je využijeme i u větších živelných škod, například při povodních nebo požárech. Ale od jejich zavedení jsme naštěstí tak rozsáhlou škodu prozatím řešit nemuseli,“ sdělil pro Lidovky.cz Milan Káňa, mluvčí Kooperativy.

Bavoři vytvoří v oblasti u Česka vlastní pohraniční policii s drony

Drony především zpřesní měření a ve výsledku i zrychlí práci likvidátorů. Vzlétnout s dronem nad pole a změřit rozlohu je pro pojišťovny rychlejší, než kdyby ho měřil člověk ze země.

Že jsou létající stroje opravdu užitečné, dokazuje počet provedených prohlídek. V Generali po celém Česku provedli přibližně 200 prohlídek zemědělských pozemků a přes 20 prohlídek průmyslových hal a dalších objektů.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat