Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čína se chlubí ‚temným mečem‘. Neviditelný nadzvukový dron si má troufnout i na stíhačky

Svět

  6:00
PEKING/PRAHA - Čínští milovníci vojenské techniky mohou být po právu nadšeni. Na internetu se totiž objevil snímek prvního čínského nadzvukového dronu, který má být důstojnou konkurencí amerických vojenských letounů. Na boku letounu je jasně viditelný jeho název – Anjian, tedy v překladu „temný meč“.

První fotografie letounu Anjian v hangáru. foto: Unknown

První čínský nadzvukový bezpilotní letoun má navíc tzv. stealth design, tedy že díky jeho konstrukci je jen velice těžké jej zpozorovat na radarech.

Zároveň je podle deníku The Times vidět, že motory dronu jsou uzpůsobeny pro nadzvukový let. Před strojem na fotografii pózuje devatenáct techniků v bílých košilích a černých kalhotách.

Snímek pravděpodobně podle informací médií vypustila samotná konstruktérská společnost Shenyang Aircraft Corporation. První model „temného meče“ představila již v roce 2006, od té doby však nikdo neměl o projektu potuchy.

„Fakt, že Shenyang Aircraft si dovolil odhalit fotografii bezpilotního letounu Anjian, znamená, že se v projektu došlo ke značnému pokroku,“ píší čínská média. 

Model Anjianu byl představen v roce 2006.

Podle deníku The Times však čínský dron zaostává v technologii například za britským bezpilotním letounem Taranis od společnosti BAE Systems.

Ten je od srpna roku 2013 testován v Austrálii. Taranis by měl doletět dále. Měl by být schopný i transatlantických letů, zatímco čínský letoun má dolet přibližně 992 kilometrů.

Podle odhadů analytiků váží Anjian kolem deseti tun a může nést zbraňové systémy o váze přibližně jedné tuny. Podle odborníka na vzdušný boj Justina Bronka z Institutu služby Spojeného království však představuje čínský dron nový přístup k bezpilotním letounům.

Pozorování nebo útok?

„Zatímco Washington je používá k pozorovacím akcím, zdá se, že Peking je připravuje na agresi,“ uvedl Bronk s tím, že při návrhu stroje byl zjevně kladen důraz spíše na rychlost a ovladatelnost, než na utajení. To potvrdil i čínský vojenský expert Du Wenlong pro pekingskou televizi.

„Anjian byl zrozen k boji. Využívá technologii stealth, svou vysokou rychlost, dobrou ovladatelnost a schopnosti boje ve vzduchu, aby sestřelil nepřátelské drony, či dokonce stíhačky. Můžete ho nazývat ostrým mečem na nebi,“ uvedl Du Wenlong.

Podle něj Čína pracuje na vývoji dalšího dronu, který by na rozdíl od Anjianu neměl být nadzvukový. Stroj Tiannu, což znamená „kuše oblohy“, je navržen pro zásah pozemních cílů. „Můžeme říct, že se jedná o bezpilotní stealth bombardér. Tyto dva modely budou vlajkovými projekty čínského letectva,“ zakončil Du.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...

Mohlo by vás zajímat