Lidové noviny zjistily, že v letech 2005 až 2008 Key Investments spolupracovala s elektrárenským gigantem dvěma způsoby: poskytovala mu poradenské služby, a dokonce spravovala i část jeho finančních aktiv.
LN mají k dispozici několik analýz z roku 2008. Všechny obsahují hlavičku Key Investments a týkají se investic ČEZ v Bulharsku. Rozebírají zejména pozici energetické společnosti na tamějším trhu a bulharskou legislativu. Podle informací LN z okruhů blízkých vedení elektrárenské firmy radila Key Investments i dalším zahraničním společnostem s majetkovou účastí ČEZ. Jenom za „bulharské rady“ si měla naúčtovat několik milionů korun.
Celý příběh si přečtěte v pondělím vydání LN.
Mánes, příběh zpackané opravy
Chybějící výstavní program a vysoký úvěr, který bude majitele nutit ke komerčním aktivitám. To jsou hlavní otazníky nad budovou pražského Mánesa, která prošla nákladnou dvouletou rekonstrukcí.
A právě stavební úpravy v historické nemovitosti čelí snad nejvíce negativním reakcím. Umělecké centrum vybudoval ve třicátých letech minulého století Spolek výtvarných umělců Mánes. O budovu jej připravily komunistické úřady. Členové spolku měli vizi a dokázali skvěle propojit uměleckou funkci s komerční. To, že se to podaří i nynějším majitelům, je nejisté.
O problémech opravy Mánesa pojednává obsáhlý text Jany Machalické v pondělních LN.
Disidenti a Zagorová proti Husákovi... Příběh petice Několik vět
Tato petice poprvé spojila autoritu Charty 77 s podpisy široké veřejnosti (v závěru 40 tisíc lidí). Začaly být vysílány zahraničními rádii 29. června 1989 s důrazem na to, aby se střídala jména disidentů, běžných občanů a celebrit – od národního umělce Baucha až po zpěváky typu Hany Zagorové.
Celé znění petice, která vyzvala Husáka a jeho režim, najdete v pondělních LN.