Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Popírači holocaustu ho možná jen špatně pochopili, řekl Zuckerberg. Pak se snažil očistit

Média

  13:00
WASHINGTON/PRAHA - Podle šéfa Facebooku Marka Zuckerberga není na místě odstraňovat příspěvky, které šíří dezinformace a konspirační teorie. Jejich autoři totiž podle něj nemusí mít zlý úmysl, mohou se zkrátka jen mýlit. Reagoval tak na nově vydaná opatření společnosti, podle nichž mohou i konspirátoři platformu nadále využívat. O pár hodin později se ale svá tvrzení pokusil zmírnit.

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg v květnu 2018. foto: Reuters

Zuckerberg vyjádřil své názory během rozhovoru pro ReCode, který vyšel ve středu ráno. Popírače holocaustu využil jako příklad zdroje kontroverzního obsahu, který ale Facebook na sociální síti ponechá. Společnost Facebook uvedla, že konspirační teorie ze svých stránek mazat nebude, pouze omezí jejich dosah, aby se rozšířily k menšímu množství lidí.

„Nemyslím si, že by to naše platforma měla zakazovat, protože jsou zkrátka věci, které někteří lidé podle mého jen špatně pochopili,“ uvedl Zuckerberg. „A nemyslím si, že je pochopili špatně záměrně.“ Pak začal srovnávat konspirační teorie s lidmi, kteří se prostě jen spletli.

‚I já chápu některé věci špatně‘

„Není jednoduché odhalit něčí záměr a pochopit ho. Zkrátka si myslím, bez ohledu na to, jak odporné některé z těchto příkladů jsou, že ve skutečnosti i já chápu některé věci špatně, když promlouvám na veřejnosti,“ řekl. Zuckerbergova vyjádření ovšem způsobila vlnu nevole na sociálních sítích, v tisku i mezi lidskoprávními aktivisty.

Facebook nehodlá na své síti mazat falešné zprávy

„Popírání holocaustu je záměrná, vědomá a odvěká klamavá taktika antisemitů, která působí na židy zcela nepochybně nenávistným, bolestivým a hrozivým způsobem,“ řekl šéf americké Ligy proti hanobení Jonathan Greenblat webu CNN. Facebook má podle něj morální povinnost zamezit jeho šíření.

Například videoplatforma YouTube přitom s konspiračními teoriemi na rozdíl od Facebooku bojuje. Od března letošního roku začala ke každému významnějšímu konspiračnímu videu přidávat boxík odkazující na článek na Wikipedii, v němž lze najít ověřená fakta týkající se stejného tématu.

‚Nechtěl jsem bránit úmysly popíračů holocaustu‘

Několik hodin po zveřejnění rozhovoru Zuckerberg sám napsal novinářce z ReCode Kaře Swisherové s tím, že své odpovědi uchopil špatně. „Osobně shledávám popírání holocaustu velice ofenzivním a rozhodně jsem nechtěl bránit úmysly lidí, kteří se ho dopouštějí,“ uvedl v e-mailu.

Zuckerbergova vyjádření přišla jen týden poté, co Facebook povolil webové stránce Infowars šířící konspirační teorie, aby platformu nadále používala. Stránka, která mimo jiné označila masakr na americké základní škole Sandy Hook v roce 2012 za hoax, podle Facebooku nijak neporušuje dané standardy.

V následujících měsících nicméně společnost podle svých slov hodlá začít stahovat obsah, který bezprostředně podněcuje fyzické násilí. Zda je hrozba násilí skutečná či jen spekulativní, má posuzovat třetí strana.

Facebook odstraní jen obsah, který vede k násilí

„Omezovat šíření dezinformací – spíše než je přímo odstraňovat – je tím správným krokem k udržení rovnováhy mezi svobodou projevu a bezpečnou, věrohodnou komunitou,“ uvedla společnost v prohlášení. „Existují určité formy dezinformací, které vedou k fyzickému násilí, a změna nařízení, kterou jsme provedli, nám umožní tento druh obsahu odstranit.“

Podle nových nařízení bude Facebook odstraňovat obsah, který je označen a místními partnery potvrzen jako lživý a přispívající k násilnému chování. S „místními skupinami“, které společnost nijak blíže neidentifikovala, má Facebook začít pracovat na Srí Lance a v Barmě. Zda tato nařízení zavede i ve Spojených státech, společnost ještě zvažuje.

Jako příklad fungování těchto nařízení uvedl Facebook nedávný případ na Srí Lance. Na sociálních sítích se objevovala tvrzení o tom, že místní muslimové otravují jídlo pro buddhisty. Společnost konzultovala nebezpečnost dezinformace s tamní organizací a následně příspěvky odstranila.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Mohlo by vás zajímat