Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Facebook zablokoval hnutí Slušní lidé účet. Totalitáři v akci, zlobí se Ovčáček

30 členů hnutí Slušní lidé a utvořilo před herci řetěz . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 30 členů hnutí Slušní lidé a utvořilo před herci řetěz . | foto: Jana MachalickáLidové noviny

PRAHA Politické hnutí Slušní lidé na sebe v poslední době přitáhlo pozornost svým protestem, jímž narušilo sobotní předvedení inscenace Naše násilí a vaše násilí. Hra dráždí především výjevem, v němž Ježíš znásilňuje muslimku. Jejich sobotní výstup má symbolickou dohru, na sociální síti Facebook nelze od úterý dohledat jejich profil.

Zda zásah Facebooku přímo souvisí s jejich vtrhnutím na jeviště, lze jen hádat. Každopádně jejich účet v tuto chvíli nelze na největší sociální síti vyhledat. Facebook ho buď zablokoval, nebo rovnou smazal. Účet sledovalo na 12 tisíc lidí. Nicméně odstavení profilu odpovídá tomu, že Slušní lidé jsou minimálně kontroverzní organizací. Na sociální síti Twitter už krok Facebooku glosoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

29.května 2018 v 12:21, příspěvek archivován: 29.května 2018 v 13:12

Novodobí totalitáři vyznávající kult povýšenecké nenávisti v akci. Profil uskupení Slušní lidé byl na sociální síti Facebook zablokován.

Ministerstvo vnitra podle své výroční zprávy považuje hnutí ze extremistické uskupení, proti tomuto nařčení se Slušní lidé brání žalobou. Server iDNES navíc nedávno upozornil, že subjekt dva roky po sobě neodevzdal výroční zprávu o své činnosti, čímž se dostal do střetu se zákonem. Hnutí se tím vystavilo hrozbě pokuty ve výši dvou milionů korun a v krajním případě rozpuštění.

„Dle plánu nelegislativních úkolů vlády se projednání návrhů na pozastavení činnosti některých stran a hnutí kvůli nepředložení výročních zpráv za roky 2016 a 2017 předpokládá ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku,“ řekl k tomu mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Předseda hnutí Zdeněk Pernica na to reagoval prohlášením, že Slušní lidé si své povinnosti plní.

Hnutí se profilovalo se na brněnské komunální scéně. V druhém největším městě Česka proslulo kritikou hnutí Žít Brno i dalších členů tamější radnice, deklarovaným konzervatismem a podobnými aktivistickým akcemi jako uplynulou sobotu. Například loni v létě nechali zakrýt na Komenského náměstí vystavený růžový tank, jehož autorem je vizuální umělec David Černý.

‚Růžový tank je urážka všech vojáků‘

„Růžový tank je urážka všech vojáků, kteří bojovali za svobodu naší země. A my, Slušní lidé, tohle v Brně trpět nebudeme,“ prohlásil Pernica, který je několikanásobným mistrem ČR v thaiboxu i kickboxu a vlastní firmu v oblasti bezpečnosti. Hnutí opakovaně avizovalo svůj zájem utkat se s ostatními stranami v podzimních komunálních volbách. Je ale otázkou, zda se jich kvůli problémům s výročními zprávami bude moci zúčastnit.

V minulosti také nechalo hnutí vyvěsit velkou fotografii náměstka brněnského primátora a nejvýraznější tvář Žít Brno Matěje Hollana na trubkovou konstrukci Německého domu na Moravském náměstí. Náměstka na plakátu nechali zobrazit jako striptéra. Slušní lidé si plakátem udělali legraci z epizody, při níž se Hollan se nechal v jednom ukrajinském podniku zbičovat důtkami. 

 Arcibiskup Dominik Duka a někteří další představitelé církve vyjádřili jejich sobotnímu protestu na jevišti pochopení. Jiní například v této souvislosti mluvili o fašismu. „Zabýval jsem se meziválečným souzněním evropských fašistů s částí evropského křesťanstva, ta historie je opravdu strašná. A dnes nám nějací samozvaní lidé začnou říkat, že hájí pořádek. Nejdřív verbálně, potom s klacky,“ řekl pro Lidovky.cz katolický literární historik Martin Putna.

Divadelní hra vyvolala vlnu nevole, jedním z důvodů je i scéna, ve které Ježíš...
Náměstek primátora pro dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) před lety zveřejnil svou...

Incident bude mít úřední a možní i policejní dohru. Jednání hnutí prověří přestupková komise. Senátorka Eliška Wagnerová kvůli jejich výstupu pak podala trestní oznámení, konání hnutí má za výtržnictví. Slušní lidé se zase na polici obrátili podáním kvůli údajnému zneuctění vlajky, k němuž mělo dojít během předvedení inscenace herci.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROKONSTRUKTÉR – JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč