Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pošta bude mít nárok na kompenzaci. Pobočky se rušit nebudou

Ekonomika

  12:12aktualizováno  12:24
PRAHA - Vláda v pondělí po několikatýdenních sporech ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválila novelu poštovního zákona, která zavádí poště kompenzaci od státu. Pošta bude mít nárok na dotaci za letošek až do výše 700 milionů korun ročně, řekl ministr vnitra Chovanec.

Česká pošta – ilustrační foto. foto: MAFRA - František Vlček

V dalších letech maximální částka postupně klesne až na 500 milionů korun ročně.

„Jsem rád, že se vládě podařilo po dlouhých letech přijmout systémové opatření, které dlouhodobě stabilizuje hospodaření a fungování České pošty,“ napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho se díky tomu zabrání plošnému rušení poboček pošty a riziku propouštění jejích zaměstnanců.

Pošta začne v létě brát platební karty, oznámil Chovanec

Podle Babiše je přijatý návrh kompromis. Pošta podle něj na začátku jednání požadovala limit 950 milionů korun a navíc úhradu ještě v letošním roce. „Já pevně doufám, že se Česká pošta bude snažit ještě lépe hospodařit. Pro mě je důležité, že jsem uhájil rozpočet na letošní rok,“ uvedl. Dotaci za letošek bude pošta nárokovat až v příštím roce. Větší transparentnost hospodaření pošty podle Babiše přinese i registr smluv spouštěný od příštího roku.

Chovanec je přesvědčen, že dnešní dohoda je maximem možného. „Česká pošta může plánovat svůj rozvoj, své investice, na druhé straně ví, že to není o tom, že bude stát s čepicí, že to je o tom, že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby,“ poznamenal.¨

LN: Babiš se pustil do pošty: Vypisuje podivné tendry

Generální ředitel České pošty Martin Elkán je rád, že se podařilo nalézt shodu. Česká pošta je díky tomu stabilizovaná a nebude muset rušit pobočky, míní. Pošta se podle něj bude modernizovat a hledat další prostor na trhu.

Náklady pošty na zajišťování základních služeb na celém území republiky má podle stávající právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu. Do fondu nechtějí ale přispívat ani pošta, ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila úhrada ze státního rozpočtu.

Česká pošta loni hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu. Letos očekává profit 50 milionů, ale jen v případě kompenzace za univerzální službu. Podnik provozuje 3200 poboček, z toho je přes 1000 ztrátových. Během deseti let chce pošta převést dvě třetiny poboček na partnery.

 
Autoři: ,

Prostorný byt 2+1 v centru HK 73m
Prostorný byt 2+1 v centru HK 73m

Gočárova třída, Hradec Králové - Pražské Předměstí
4 990 000 Kč