Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pošta se odhodlala k revolučnímu kroku, pronajme své pobočky

Ekonomika

  14:00
PRAHA - Již na začátku příštího roku bude pošta pronajímat některé ze svých poboček soukromníkům nebo městským úřadům. Přechod na franšízu by měl přinést nejen snížení nákladů, ale i rozšíření a zlepšení služeb pro zákazníky České pošty.

Pobočky, které už Česká pošta nechce, nabídne podnikatelům a obcím foto: Lidové noviny

"Je to jeden model, jak můžeme dál rozvíjet naši obchodní síť a zároveň zachovat dobrou kvalitu služeb," řekl LN Ivo Mravinac, mluvčí České pošty. Ta v současnosti provozuje 3364 poboček.

Jak funguje franšíza?

Tento druh podnikání si oblíbily zejména řetězce s rychlým občerstvením. Podnikatel si od poskytovatele zakoupí licenci na značku a know-how. Často také poskytovateli průběžně platí i určité procento z obratu. Česká pošta by zřejmě vyžadovala splnění podmínek na kvalitu služeb, ale zároveň uvažuje o možnosti měsíčního příspěvku na provoz.

Pošta plánuje franšízově pronajímat jen pobočky, které vykazují téměř nulový zisk. Mravinac však zdůraznil, že při přechodu na nový obchodní model se nebudou rušit žádné pobočky. Zpočátku by franšízové pošty měly nabízet jen základní služby, později by k nim mohly přidat další, například finanční operace.

"Pokud se nic nezmění, tak během podzimu by se měly na několika místech rozjet první pilotní projekty," řekl Mravinac. Na základě zkušeností s pilotním projekty pak pošta vybere nejvhodnější model, který pak bude nabízet soukromníkům. "Projekt by se měl jmenovat Pošta partner a na regulérní bázi bychom ho rádi začali nabízet již na počátku příštího roku," řekl mluvčí. Pošta chce své pobočky pronajímat nejen soukromým podnikatelům a firmám, ale má zájem i o spolupráci s místní samosprávou.

Ježíškovi budou chodit dopisy už na místní úřad

"Pro nás by bylo velmi výhodné, kdyby došlo ke spolupráci místního úřadu s poštou. Tam by byla maximální garance solidnosti," řekl Mravinac. Právě starosta obce Boží Dar Jan Horník byl prvním, kdo o provoz místní pošty v rámci nového infocentra projevil zájem.

"Rádi bychom poštu dali našim obyvatelům a návštěvníkům jako brzký vánoční dárek v listopadu nebo na počátku prosince," řekl LN Horník. Ten se nechal inspirovat v jednom německém městečku.

"Když to funguje u nich, kde to obstarává dáma, která má krámek se suvenýry, musí to fungovat i u nás," řekl Horník. Ten si od poštovní franšízy slibuje zejména rozšíření pracovní doby pošty. Místo od jedné do čtyř by si tak lidé na poštu mohli chodit každý den od osmi do šesti. Převzetím poštovních služeb do vlastní správy si chce Boží Dar také zajistit zachování provozu české Ježíškovy vánoční pošty.

Firmy miliony nevydělají, ale přilákají pravidelné zákazníky

Franšíza pošty by však měla být zajímavá nejen pro místní samosprávu, ale i pro podnikatele. "Žádný závratný výdělek z provozu pošty mít nebudou, ale zajímavé pro ně je, že jim to bude přivádět pravidelné zákazníky," řekl Mravinac. O pronájem pošty již projevily zájem některé společnosti, které v malých vesničkách provozují řetězce. Mezi nimi je například i provozovatel prodejen COOP Centrum.

Pronájem poštovních poboček je v Evropě velmi rozšířený model, jak s minimálními náklady zajistit co nejširší a nejkvalitnější služby. Například v sousedním Polsku a Rakousku takto funguje 35 respektive 45 procent pošt. V Nizozemsku dokonce všechny. Slovensko tímto způsobem provozuje již 45 poboček a včera vypsalo výběrové řízení na provoz 602 ztrátových poboček. Celkem jich nyní má 1 593.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat