Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Posudek k Blance ukázal na novou vadu kabelů. A měnily se další stovky metrů

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Seriál o potížích s kabely v tunelu Blanka pokračuje. Jeden z posudků, který si nechali pražští politici vypracovat, ukázal na vadu, která se sice zatím neprojevila, ale správce stavby nechal podle zjištění serveru Lidovky.cz tuto bezmála půl kilometru dlouho část vedení preventivně vyměnit.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. foto: MAFRA - Michal Šula

Informace o zjištěných vadách potvrdil pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) i firma IDS, která na projekt tunelového komplexu dohlíží. Jednalo se o kabeláž v délce zhruba 400 metrů.

Není zatím jasné, co na vedení – zajišťujícím přívod proudu například pro dopravní značení – způsobilo vadu. Podle radního Dolínka ale problém nesouvisel s vodou, která už dříve poškodila kabely v chodníkových chráničkách.

„Při individuálních zkouškách se zjistilo, že poklesl odpor, kterým se měří izolační vlastnosti. Sice byl stále v normě, ale tendence ukazovala, že by mohl degradovat pod ni. Proto se preventivně vyměnil,“ doplnil  mluvčí IDS Pavel Kočiš.

Podle něj už je výše zmíněný úsek vyměněný. Firma ČKD Praha DIZ - dodavatel technologií - je vyňala a nahradila novým vedením zdarma, tvrdí správce stavby.

Celkem firma v uplynulém měsíci vyměnila více než pět desítek kilometrů. Nejnovější akce je tak oproti tomu spíše drobným kosmetickým zákrokem, byť v Blance asi není radno nic podceňovat.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek ve čtvrtek oznámil, že Praha tunel otevře v neděli 20. září, tedy o pět dnů později oproti termínu zveřejněnému letos v dubnu. Může za to napnutý program komisionálních zkoušek, které musí potvrdit, že je podzemní cesta plně funkční a bezpečná.

Náměstek pražské primátorky tvrdí, že dodatečné problémy s kabely otevření komplexu neohrozí. 

Anketa

Věříte, že se podaří otevřít Blanku 20. září?

Ano 130
Ne 881
Raději netipuji 123
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!