Z několika stovek slangových výrazů jich dopravní podnik vybral 26. Cestující pražské hromadné dopravy je budou potkávat v metru, autobusech i tramvajích až do poloviny září. Plakáty vytvořila Kateřina Perglová.
Slang pražských dopraváků obsahuje slovní výrazy zejména lidí, kteří zajišťují provoz MHD v Praze a okolí. Některá slova ale do slangu přimíchávají také fanoušci MHD a cestující, kteří v souvislosti s MHD používají speciální slova.
Kaštani jsou cestující, černá huba je zase výraz pro jeden z typů metra.
Poprvé se slangovým výrazům pražských dopraváků začal věnovat Kroužek přátel městské dopravy, který v roce 1975 vydal interní tisk Slangové a zvláštní výrazy pražských dopraváků, připomíná článek Zdeňky Tiché v časopise Naše řeč.
V roce 1982 pak vyšlo první vydání Slangu pražských dopraváků připravované
SLANGSlang patří k nespisovným útvarům našeho jazyka. Je tvořen souborem speciálních výrazů a obratů, kterými mezi sebou komunikují členové pracovního nebo zájmového společenství kromě příslušné odborné terminologie. |
Pavlem Adámkem a Františkem Proškem. Druhé vydání Slangu pražských dopraváků bylo vydáno v roce 2001 pod patronátem dopravního podniku.
Třetí vydání Slangu pražských dopraváků má na starosti František Prošek, který se zabývá MHD v Praze a její historií dlouhodobě, dopraváckému slangu se věnuje od 70. let. „Slang, stejně jako ostatní součásti živého jazyka, se trvale vyvíjí a mění. Proto i nikdy nekončící práce na jeho zachycení, je tak zajímavá a přitažlivá,“ říká.
Dosavadní verze slangu je k dispozici na webové adrese www.mhd140.cz/slang, kam bude po dokončení doplněno i třetí vydání. Kompletní třetí vydání Slangu pražských dopraváků bude k dispozici pravděpodobně na konci tohoto roku, uvedl pražský dopravní podnik.