Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tunel Blanka překvapil, stíhá podle plánu. Zkouší se dokonce s předstihem

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Po dlouhé době je možné napsat, že pražský tunel Blanka nemá žádné zpoždění. Co víc, je v předstihu. Zkoušky technologií, které ověřují funkčnost světelné signalizace či bezpečnostních systémů, běží podle harmonogramu a některé mají dokonce mírný náskok.

Cyklisté ano, řidiči zatím ne. Dočkají se 20. září? foto:  František Vlček, MAFRA

Vypadá to, že už bůhví kolikátý termín otevření tunelového komplexu – stanovený tentokrát na 20. září - skutečně vyjde. Lidovky.cz zjišťovaly podrobnosti z posledních dnů prací v patrně nejsledovanější české stavbě. Několik různých zdrojů se shodlo na tom, že lidé z ČKD, kteří zaštiťují zkoušení, zatím nezaznamenali žádný problém.

„Vše zatím běží dobře,“ potvrzuje náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD. Technologické zkoušky skončí nejpozději ve čtvrtek 3. září. Ten den vstoupí podle plánu do podzemí úředníci z různých institucí, kteří tunelu v rámci komisionálního posouzení udělí nezbytná kulatá razítka a „předají“ jej do provozu.

Filharmonici si v Blance nezahrají. Praha odpískala koncert v tunelu

„Některé dílčí technické zkoušky se zatím daří ukončovat i v mírném předstihu,“ doplňuje mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

To vše zní po událostech minulých měsíců a let až neuvěřitelně. Jarní otevření zhatily problémy se zničenými kabely. Poslední objevené závady na elektrickém vedení se podle zjištění serveru Lidovky.cz opravovaly ještě na konci července.

Předtím se zase projekt nejdelšího městského tunelu v Evropě zasekl kvůli sporu o proplácení faktur pro firmu Metrostav. A tak dále. Tunel měl řidičům v Praze sloužit už v roce 2011.

A ještě záchranáři

Takzvané komisionální zkoušky vedené úředníky skončí – pokud půjde vše bez potíží – v pondělí 14. září, tedy necelý týden před samotným otevřením tunelu. 

Ale ani kulatá razítka ještě neznamenají úplný konec nechtěného stavebního maratonu.

„Po komisionálních zkouškách bude, ještě před otevřením, následovat cvičení Integrovaného záchranného systému,“ dodává mluvčí magistrátu Vít Hofman. K němu dojde v pátek 18. září, dva dny před otevřením. Dá se tedy říct, že problematický tunelový komplex bude mít i určitou rezervu.

Zda se vše podaří najisto dodržet, už ale nikdo z politiků raději slibovat nechce. Naposledy měnili termín otevření na konci července, byť jen o pět dnů. Šlo především o to mít rezervu kvůli našponovaným termínům zkoušek.

Anketa

Otevře se tunel Blanka 20. září?

Ano 140
Ne 115
Nevím 20

Stavba tunelu Blanka zatím vyšla zhruba na 37 miliard korun a tvoří jen jednu z částí takzvaného Městského okruhu, vnitřního silničního prstence hlavního města. 

Bez dalšího pokračování – přes Libeň, Vysočany až k Jižní spojce – ale nemůže být projekt plně funkční.

O trase a stavbě takzvané Blanky 2, která má zčásti opět vést pod zemí, budou pražští politici teprve rozhodovat. Velmi přibližně by mohla stavba vyjít na dvacet miliard. Záležet však bude především na náročnosti technického řešení.

SLIBY A FAKTA

 • Tunel měl lidem původně sloužit už v roce 2011. Rozhodčí soud ale řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav a správcem stavby, firmou IDS.
 • 26. září 2006 - Radní vybrali vítěze tendru na výstavbu Blanky. Stal se jím Metrostav, práce začaly na jaře 2007, hotové měly být do října 2011.
 • Listopad 2009 - Společnost IDS, jež řídí pro město výstavbu Blanky, přiznala, že se budování celého komplexu o 13 měsíců zpozdí. Termínem otevření měl být prosinec 2012.
 • 9. srpna 2011- Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) řekl, že tunel by měl začít fungovat v první polovině roku 2014 (později se objevil termín 1. května 2014). Důvodem odložení byly finanční potíže města.
 • Duben 2014 - Během arbitráže mezi Prahou a Metrostavem, která rozhodovala o placení za komplex Blanka, se objevil jako možný termín dokončení konec léta 2014. Později se neoficiálně hovořilo o začátku října (tedy ještě před komunálními volbami, jež konaly 10. a 11. října 2014).
 • Červen 2014 - Dodavatel technologické části tunelu, firma ČKD Praha DIZ, v dopise magistrátu uvedla, že nestihne do podzimního termínu práce v tunelu termínu dokončit. Začátkem července potvrdil odklad i náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09), jako termín otevření byl poté zmiňován duben 2015.
 • 15. srpna 2014 - Nouza řekl, že 6. října se autům a tramvajím otevře alespoň Trojský most, který je součástí komplexu Blanka. Most se v ten den provozu skutečně otevřel.
 • 30. září 2014 - Nouza oznámil, že komplex Blanka se otevře 2. prosince (na svátek Blanky). Na termínu zahájení zkušebního provozu se Praha dohodla s ČKD Praha DIZ. V říjnu se ale v médiích objevily informace, že je kvůli průsakům spodní vody termín otevření ohrožen, Nouza to ale odmítl.
 • 17. října 2014 - V tunelu se uskutečnil kontrolní den, z harmonogramu prací v jeho zápisu vyplynulo, že se Blanka 2. prosince pravděpodobně neotevře. Nouza ovšem ještě 10. listopadu řekl, že nevidí důvod, proč by tunel nebyl otevřen včas.
 • 14. listopadu 2014 - Tehdejší kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová (ANO) řekla, že prosincový termín se nestihne a ona by ráda tunel Blanka otevřela v březnu 2015. Také stavební firma Metrostav oznámila, že při stavbě komplexu vždy počítalo jako s termínem otevření s dubnem 2015.
 • 21. listopadu 2014 - Firmy podílející se na výstavbě se shodly, že zkušební provoz tunelů začne na přelomu března a dubna 2015. Prosincový termín tak definitivně padl.
 • 23. února 2015 - Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) řekl, že Praha zřejmě opět odloží otevření tunelového komplexu Blanka. Musí totiž vyměnit kabely technického zabezpečení, které zničila voda.
 • 8. dubna 2015 - Firma IDS spolu s pražskými radními vyhlašuje nový termín otevření: 15. září. V případě příznivých okolností dokonce 20. srpna.
 • 30. července 2015 - Otevření komplexu se odkládá o dalších pět dnů na 20. září. Především kvůli napnutému programu technických a komisionálních zkoušek.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat