Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potraviny zdražily. Češi kvůli tomu kupují nekvalitní výrobky

Ekonomika

  12:05
PRAHA - Tento průzkum rozhodně nepotěší odborníky na zdravou výživu nebo dietology. Oproti loňsku letos výrazně zdražily některé potraviny, na což Češi začali reagovat po svém. Z průzkumu vyplývá, že se naučili nakupovat méně kvalitní a lacinější výrobky a také s nimi lépe hospodařit.

Nakupování potravin foto: Shutterstock

Z odpovědí téměř 4000 zákazníků úvěrové společnosti Provident Financial vyplývá, že právě zdražení potravin se podílí největší měrou na nárůstu rodinných výdajů. Celkem 23 procent dotázaných označilo růst cen potravin za důvod pro zvýšení svých nákladů, což je o třetinu více než loni v dubnu.

Na zdražení potravin respondenti nejčastěji reagují snahou lépe s jídlem hospodařit a co nejméně jej vyhazovat. Uvedlo tak 60 procent z nich. Bezmála polovina lidí uvedla, že se snaží šetřit nákupem levnějších výrobků. Na 35 procent šetří nákupem méně kvalitních potravin. Pětina respondentů řeší zdražení jídla omezením nakupovaného množství.

"Čtvrtina respondentů na potravinách i přes zvýšení ceny nešetří, úspory hledají v jiných výdajích, například omezením nákupů spotřebního zboží či vybavení domácnosti, dovolených nebo zábavy," uvedl Provident v tiskové zprávě. Zhruba desetina lidí uvedla, že je ochotna si na nákup jídla půjčit.

ČTĚTE TAKÉ:

V českých obchodech letos v lednu ve srovnání s počátkem loňska výrazně zdražila řada potravin. O víc než 40 procent stouply ceny brambor, meziročně vyšší byly také ceny některých mléčných výrobků, vína, těstovin a některých druhů zeleniny. Výrazněji naopak zlevnily vejce a pečivo, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Loni v obchodních řetězcích nejvíce zdražily brambory, jejichž cena meziročně vzrostla téměř o tři čtvrtiny, vyplývá z dnešních údajů portálu Kupi.cz. Ukázkový nákupní koš odpovídající velkému rodinnému nákupu loni podražil o 3,5 procenta. Stejné zboží prodávané ve slevových akcích supermarketů zlevnilo o 0,5 procenta. Se slevou si zákazníci kupují podle odhadu Svazu obchodu a cestovního ruchu zveřejněného koncem loňského března asi 45 procent zboží. Podle Kupi.cz byly loni nejčastěji ve slevové akci prodávány Coca Cola a některá desetistupňová piva.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat