Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Povodně způsobily miliardové škody, HDP je však nepocítí

Životice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Životice. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Přestože celkové škody, které napáchaly středeční povodně, stále narůstají a dosáhnou několika miliard korun, na hrubý domácí produkt Česka budou mít jen minimální vliv. Shodují se na tom oslovení ekonomičtí experti.

Letošní povodně někteří ekonomové označují za obzvláště problematické, protože přišly v době, kdy hospodářství sužuje ekonomická krize. Ve výsledku to ale nebude mít na ekonomiku zásadní vliv. „Z makroekonomického hlediska je u povodní potřeba sledovat dva efekty, které jdou proti sobě. První jsou samozřejmě značné škody na majetku lidí, firem, poničená infrastruktura a další. To HDP ovlivňuje negativně. Proti tomu ale půjde druhý efekt, kdy lidé, firmy, obce budou muset investovat do nových věcí. Tato obnova se na ekonomice zase podepíše pozitivně. Celkově se tyto vlivy vyrovnají a HDP vůbec nic nepozná,“ uvedla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. Podle ní bylo poměrně složité měřit celkové dopady na ekonomiku i u těch nejničivějších povodní, které Česko postihly před sedmi lety.

„Letošní povodně nejsou svou velikostí rozhodně vůbec zanedbatelné. Je ale potřeba říci, že z hlediska vlivu na hrubý domácí produkt jsou pod hranicí měřitelnosti,“ uvedl také Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Hlášené škody stále narůstají
Pro obyvatele zatopených oblastí je minimální či nulový vliv na hrubý domácí produkt jen slabou záplatou. Pro postižené lokality jsou totiž dopady ničivého živlu doslova katastrofální. Odhady škod, které povodně na severní Moravě a ve Slezsku napáchaly, se stále šplhají vzhůru. Nejlépe je to možné sledovat na pojišťovnách. Zatímco ještě ve čtvrtek zástupci pojistných ústavů odhadovali v celkovém součtu škody okolo 350 milionů korun, včera to bylo již mezi 400 až 500 miliony.

„Nahlašované škody z postižených oblastí velice rychle přibývají. Ve čtvrtek jsme evidovali škody okolo jedenácti až patnácti milionů korun, v pátek už bylo jasné, že se přehoupnou přes hranici 50 milionů korun,“ řekla například Renata Svobodová, mluvčí České podnikatelské pojišťovny. Podobné škody u svých klientů odhaduje také pojišťovna Generali. „Největší nárůst hlášení ale očekáváme až po víkendu. Nyní poškození odklízí následky povodní a hlavně čekají, až ustoupí voda,“ uvedla Renata Werliková z pojišťovny Generali.

Největší množství hlášených škod po včerejšku eviduje Česká pojišťovna (okolo pěti tisíc případů s pojistným plněním 150 milionů korun) a pojišťovna Kooperativa s odhadem přes sto milionů korun.

Samy pojišťovny jsou pojištěné
Lidé z postižených oblastí v současné době zajímá jediné – zda a jak rychle získají od pojišťoven plnění a nemůže-li se stát, že se pojišťovny dostanou kvůli těmto výplatám a současné krizi do problémů.

Nic takového nehrozí, protože samy pojišťovny jsou proti škodám takového rozsahu pojištěné u nadnárodních pojišťovacích kolosů (zajišťoven). Podobně i v letech 1997 a 2002 velkou část škod uhradily právě tyto instituce. Tehdy šlo o mnohamiliardové částky.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!