Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povolenky budou zdarma. Lidé zaplatí více na dani

Ekonomika

  9:23
PRAHA - Domácí energetické firmy získají zhruba třetinu všech emisních povolenek do roku 2020 zdarma. Zavede se ale uhlíková daň, která v konečném důsledku postihne zejména domácnosti, podnikatele a malé firmy.
Smog - ilustrační foto (na snímku je důl Darkov v Karviné).

Smog - ilustrační foto (na snímku je důl Darkov v Karviné). foto: Drahoslav Ramík.ČTK

K takové dohodě dospěli podle zdrojů LN blízkých ministerstvu financí ministři průmyslu a obchodu, financí a životního prostředí. Oznámena bude po dnešním jednání vlády.

„Dohodlo se, že využijeme naplno výjimku rozdat část emisních povolenek zdarma, kterou jsme od EU získali na období 2013–2020. Současně naplno nevyužijeme výjimku z placení uhlíkové daně. Od 1. ledna 2013 se zvýší uhlíková daň na uhlí,“ uvedl zdroj LN.

Co to znamená? Především to, že největší domácí energetické firmy ušetří zhruba 47,5 miliardy korun, které by jinak musely věnovat na nákup emisních povolenek.

Například největší příjemce povolenek v Česku, elektrárenská společnost ČEZ, tak může zdarma získat zhruba 80 milionů kusů povolenek, což při dnešních cenách povolenek činí zhruba 26,6 miliardy korun. Miliardy korun ušetří i další velké energetické společnosti jako těžební společnost Sokolovská uhelná nebo ocelárny ArcelorMittal Ostrava. Energetické firmy získají emisní povolenky zdarma výměnou za závazek, že provedou investice do ekologizace výroby.

Kalousek nepřijde zkrátka

Alespoň částečným vítězem bude i ministr financí Miroslav Kalousek. Ten včera odmítl zprávu o dosažené dohodě komentovat. Patřil ale k hlavním bojovníkům proti rozdání povolenek zdarma. Část výtěžku z jejich prodeje chtěl využít k posílení příjmů státního rozpočtu. Kdyby dosáhl zpoplatnění všech povolenek, rozpočet mohl posílit o zhruba 24 miliard.

Podle zdroje LN ale nepřijde zkrátka ani on. „Uhlíková daň z uhlí by měla od roku 2013 posílit rozpočtové příjmy ročně o 5–7 miliard korun,“ uvedl zdroj LN.

Tuto sumu by měli zaplatit převážně podnikatelé a domácnosti, na které se daň za znečišťování prostředí vztahuje. Pro elektrárny, teplárny a další velké znečišťovatele zůstane v platnosti systém emisních povolenek.


Zvýšení uhlíkové daně na uhlí navíc vyvine tlak například na lidi, kteří sice disponují plynovými přípojkami, ale i nadále používají k vytápění svých domovů uhlí. To se jim v budoucnosti prodraží. O konkrétní výši uhlíkové daně vláda rozhodne do konce roku.


Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat